Zagraniczne muzea literackie przygotowane przez Muzeum Literatury
Oddział: , Dodano: 17 listopada 2014

Muzeum Literatury w latach 2012 – 2014 brało udział w przygotowaniu trzech stałych ekspozycji muzealnych poza granicami Polski: w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie, w Muzeum Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Berdyczowie na Ukrainie oraz w Muzeum Adama Mickiewicza w Stambule.

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie

Zagraniczne_Drezno

Muzeum mieści się w wilii przy ulicy Nordstrasse 28, w której pisarz mieszkał w latach 1873-1879. Jest jednym z ośmiu miejskich „Muzeów Drezna”, organizacyjnie stanowi integralną część Muzeum Miasta Drezna.

Nowa ekspozycja przygotowana przez Muzeum Literatury w ramach obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego została otwarta 18 stycznia 2013 i jest efektem dobrej, wieloletniej współpracy między Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i Muzeum Miasta Drezna.

Scenariusz wystawy i jej scenografię powstawały zgodnie ze wspólnie wypracowaną koncepcją ekspozycji, która odpowiada wyzwaniom, jakie stoją przed współczesnym muzeum – zarówno w zakresie metod wystawienniczych i oczekiwań publiczności, jak i form działalności placówki. Muzeum Kraszewskiego jest jedynym polskim muzeum w Niemczech.

Więcej o ekspozycji – czytaj

Muzeum Adama Mickiewicza w Stambule

Zagraniczne_Stambul

Muzeum Adama Mickiewicza w Stambule mieści się w domu, w którym mieszkał i zmarł w 1855 roku Adam Mickiewicz.

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Literatury została otwarta 23 października 2014 r. Ma charakter biograficzno-narracyjny. W pięciu niewielkich salach prezentujemy biografię i twórczość poety na tle romantyzmu europejskiego. Ze szczególną starannością przedstawiono wątki związane z wojną krymską z lat 1853-56 oraz z działalnością polskich emigrantów w imperium osmańskim.

Wystawa ma na celu propagowanie dziedzictwa kultury polskiej, dlatego prezentujemy pełną biografię Mickiewicza, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych mediów, przy jednoczesnym zastosowaniu tradycyjnych metod wystawienniczych, popularnych w XIX stuleciu, takich jak diorama i fotoplastykon.

Więcej o ekspozycji – czytaj

Muzeum Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Berdyczowie

Zagraniczne_Berdyczow

Inicjatorem powstania Muzeum Josepha Conrada-Korzeniowskiego w jednym z budynków klasztoru OO Karmelitów Bosych w Berdyczowie na Ukrainie był prof. Zdzisław Najder i Polskie Towarzystwo Conradowskie, wspierane przez Towarzystwa Brytyjskie i Francuskie.

Ekspozycja w Muzeum Josepha Conrada-Korzeniowskiego jest opowieścią̨ o wielkim Polaku i wybitnym przedstawicielu literatury angielskiej XX wieku. Upamiętnia miejsce narodzin Konrada Korzeniowskiego – przyszłego pisarza Josepha Conrada, gromadzi fotografie i materiały archiwalne dokumentujące historię jego życia i twórczości. Autorzy wystawy pragną̨ poprzez owe „świadectwa” zachęcić wszystkich odwiedzających Muzeum do sięgnięcia – po raz pierwszy, ale i kolejny – po książki autora „Jądra ciemności”.

Więcej o ekspozycji – czytaj

Ekspozycje zagraniczne zostały sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mkidn


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP