„Z domu” Juliusza Żuławskiego. Relacja ze spotkania
Oddział: , Dodano: 3 marca 2016

W obszernym tomie PIW gromadzi trzy książki Juliusza Żuławskiego: Z domu, Czas odzyskany oraz Przydługą teraźniejszość. W pierwszej mocno rozbrzmiewa głos ojca Juliusza, Jerzego Żuławskiego, autora Na srebrnym globie, pisarza, filozofa, legionisty. Wielka wrażliwość Jerzego Żuławskiego, głęboko zakorzenionego w galicyjskiej wolności sumienia i słowa, a zarazem przejętego polityczną sytuacją wielonarodowościowej Ojczyzny, zasługuje na przypomnienie dzisiaj, w naszym niełatwym do rozpoznania świecie.

Lektura tych wspomnień to fascynująca podróż po historii końca wieku XIX i wieku XX. Losy Żuławskich dokumentuje barwna korespondencja rodziny z twórcami kultury polskiej – filozofami, poetami, pisarzami, malarzami, muzykami, aktorami. Są wśród nich Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bronisław Malinowski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Stanisław Przybyszewski, Ludwik i Irena Solscy – skupieni w ośrodkach kultury polskiej Galicji i Królestwa.

Spotkanie promocyjne książki odbyło się w Muzeum Literatury 17 lutego 2016 r. Udział wzięli: Jerzy Kisielewski, Łukasz Książyk oraz córki autora: Ewa Żuławska-Bogacka i Agnieszka Żuławska-Umeda. Przedstawiamy obszerne skróty wideo z wieczoru.

Tom Z domu został bogato ilustrowany fotografiami z prywatnych zbiorów rodziny Żuławskich. Książka wydana przez Państwowy Instytut Wydawniczy, który był również współorganizatorem spotkania. Więcej informacji o książce na stronie wydawcy – zobacz

Relację filmową przygotowali: Piotr Dymmel i Bartłomiej Kwasek, fotografie z wieczoru: Anna Kowalska