Wystawa internetowa „Rycerze. Dzieci Niepodległej”
Oddział: , Dodano: 23 grudnia 2020

Wystawa internetowa Rycerze. Dzieci Niepodległej została przygotowana dla uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, jednego z ważniejszych wydarzeń, które odmieniły losy świata. Jest próbą ukazania polskiej historii współczesnej poprzez pryzmat losów dziewiętnastu postaci – poetów, poetek i prozaików walczących piórem i czynem. Ich drogi były różne, tak jak różnorodna jest dwudziestowieczna epopeja polskiej walki o wolność, a jednocześnie – na tym głębokim poziomie, do którego prowadzi drogowskaz niepodległości – tożsame.

◾️ Wystawa Rycerze. Dzieci Niepodległejzobacz

Wydawnictwem towarzyszącym wystawie jest książka poświęcona jednemu z jej bohaterów, poległemu w Powstaniu Warszawskim studentowi podziemnej polonistyki Wojciechowi Menclowi, którego rękopiśmienne archiwum zostało przekazane przez rodzinę poety w darze dla Muzeum Literatury. Publikacja powstała we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Wyboru utworów i napisania słowa wstępnego podjął się dr Michał Friedrich.

◾️ Książka Zbigniew Mencel Utwory zebranezobacz

Dzięki kooperacji ze Stowarzyszeniem Muza Dei w ramach programu „Kultura w sieci” został zrealizowany spektakl „Noc świata. Sebyła”, poświęcony kolejnemu bohaterowi wystawy, zamordowanemu w 1940 roku w Charkowie przez NKWD wszechstronnemu artyście: poecie, malarzowi i muzykowi, Władysławowi Sebyle

◾️ Spektakl Noc światłazobacz

Te trzy dzieła tworzą całość wpisującą się w kontekst polskich dróg ku wolności. Ich premiera na naszej stronie internetowej została przygotowana w przeddzień Bożego Narodzenia 2020 roku.

Wystawa Rycerze. Dzieci Niepodległej
Koncepcja i scenariusz: Maria Dorota Pieńkowska