Wystawa „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”. Nowatorski projekt wystawienniczy on-line w Muzeum Literatury
Oddział: , Dodano: 17 czerwca 2020

W wyniku pandemii wystawa „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” w Muzeum Literatury w Warszawie została zamknięta dla zwiedzających. Podjęliśmy działania mające na celu umożliwienie odbiorcom dostępu do tego niezwykłego projektu. Muzeum Literatury przedstawia internetową adaptację wystawy „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”.

Zapraszamy: www.zamoyski.muzeumliteratury.pl  

Nowatorski projekt wystawienniczy on-line 

Adaptacja wystawy „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” została zaprojektowana w formie animowanej strony internetowej.  Graficzna narracja prowadzi zwiedzającego przez historię życia i twórczości hrabiego Augusta Zamoyskiego – prekursora awangardowego myślenia o rzeźbie, propagatora nowego wizerunku artysty-celebryty: sportowca i skandalisty. Przyjaciela Witkacego i członka europejskiej bohemy artystycznej.  

Życie Zamoyskiego było nierozerwalnie sprzężone z ewolucją jego sztuki. Odwiedzając cyfrową wystawę uczestniczymy w procesie twórczej przemiany rzeźbiarza. Od zbuntowanego arystokraty, znanego w świecie sztuki skandalisty, członka zakopiańskiego światka artystycznego i współtwórcy formizmu, przez poważanego klasycystę, twórcę monumentalnych posągów opiewających kobiece kształty, bywalca francuskich oraz brazylijskich salonów artystycznych, a skończywszy na artyście-filozofie tworzącym w odosobnieniu, dla którego sztuka stała się nośnikiem metafizycznych i religijnych doświadczeń.  

Unikatowe archiwum Augusta Zamoyskiego dostępne on-line: filmy z Witkacym w roli głównej 

W internetowej wersji ekspozycji prezentujemy część Archiwum Augusta Zamoyskiego, które sukcesywnie wpływało do zbiorów Muzuem Literatury w latach 2007-2016. On-line dostępne będą niektóre fotografie z prywatnych zbiorów artysty oraz cytaty z jego korespondencji.  

Internetowej premiery doczekały się nigdy wcześniej niepublikowane filmy kręcone przez Augusta Zamoyskiego amatorską kamerą wąskotaśmową (9,5 mm) Pathé-Baby z lat 1926–1929. Taśmy zrealizowane przez Zamoyskiego są najwcześniejszymi zachowanymi filmami nakręconymi przez wybitnego polskiego artystę nie filmowca. Rzeźbiarz używał kamery jako notatnika czy dziennika, rejestrując codzienne impresje, w tym sceny z życia paryskiej i polskiej bohemy artystycznej.  

Rewelacją z punktu widzenia historii sztuki są taśmy, na których zachowały się filmy z Witkacym w roli głównej. Dzięki Augustowi Zamoyskiemu możemy oglądać słynnego awangardowego artystę w ruchu, obserwować tworzone przez niego zabawne sytuacje i postaci. Szczególnie interesująca jest taśma, na której Witkacy stroi do kamery swoje słynne miny bezpośrednio nawiązując do własnych eksperymentów fotograficznych.  

Na filmach Zamoyskiego możemy obejrzeć również sceny z rodzinnego majątku artysty w Jabłoniu czy szalone eskapady paryskiej bohemy artystycznej. Na taśmach Zamoyski uwiecznił takie postacie jak Louis Marcoussis i Alicja Halicka, Mojżesz Kisling, Adolf Loos czy Marc Chagall.  

Internetowej wersji wystawy uzupełniają także fotografie wybranych rzeźb Augusta Zamoyskiego oraz oprowadzanie kuratorskie zrealizowane w przestrzeni stacjonarnej wystawy w Muzeum Literatury.  

Zapraszamy!


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP