14 grudnia (wtorek) o godz. 18.30 Muzeum Andrzeja Struga zaprasza na wykład „Legionistki. W obronie Lwowa, Wilna, Warszawy”. Doc. Agnieszka J. Cieślikowa mówić będzie o kobietach-legionistkach, uczestniczkach walk o odzyskanie niepodległości.
Ochotnicza Legia Kobiet (OLK), pierwsza kobieca regularna formacja wojskowa w Polsce, powstała u progu niepodległości Polski, w 1918 roku, do obrony Lwowa i wkrótce – Wilna. Dopiero co zakończona pierwsza wojna światowa wiele zmieniła, jeśli chodzi o udział kobiet w życiu publicznym, pracy zawodowej a także w walce zbrojnej. Polki, które w odrodzonym państwie wywalczyły prawa wyborcze, chciały mieć także prawo do walki w szeregach Wojska Polskiego – pod własnym, nie przybranym męskim, nazwiskiem, pod dowództwem kobiet – oficerów.
Legionistki dobrze wypełniły swój żołnierski obowiązek. W chwili, kiedy wszyscy zdolni do noszenia broni mężczyźni szli na front, pełniły służbę w przyfrontowych garnizonach, jako wartowniczki, kurierki, intendentki. Kiedy sytuacja na froncie wojny polsko – bolszewickiej stała się dramatyczna, sformowały Batalion Bojowy OLK i stanęły do obrony Warszawy.
W Ochotniczej Legii Kobiet służyło kilka tysięcy Polek. Wiele wśród nich postaci niezwykłych, jak twórczyni Legii – Aleksandra Zagórska, matka słynnego lwowskiego Orlątka Jurka Bitschana, jak Stanisława Paleolog, w przyszłości – organizatorka policji kobiecej, jak Wanda Gertz – artylerzysta Kazik.
Historia Ochotniczej Legii Kobiet wiele mówi o postawach społeczeństwa polskiego w latach walki i budowania zrębów II Rzeczypospolitej. Prócz roli militarnej, jaką odegrały legionistki, była to także szkoła przyszłych działaczek społecznych, organizatorek i instruktorek ruchu Przysposobienia Wojskowego Kobiet.
Wykład „Legionistki. W obronie Lwowa, Wilna, Warszawy”
Doc. Agnieszka J. Cieślikowa
14 grudnia (wtorek) 18.30
Muzeum Andrzeja Struga
Al. Niepodległości 210 m. 10 A
00-608 Warszawa
Wstęp wolny. Zapraszamy!