Wydarzenie przygotowane specjalnie z okazji Nocy Muzeów 2021 w cyklu W kręgu zainteresowań i pasji Andrzeja Struga z udziałem Ewy Makomaskiej i Antoniego Ostroucha, aktorów Teatru Polskiego.
Andrzej Strug poznał Nelly Grzędzińską – młodziutką studentkę wydziału astrologii paryskiej Sorbony – w Paryżu, w 1909 roku. Pisarz przebywał w stolicy Francji na emigracji wraz z żoną Honoratą. Przez wiele lat ich relacje były przyjacielskie, niemalże rodzinne.
Po dwudziestu latach znajomości, rok po śmierci Honoraty, Andrzej oświadczył się Nelly.
Narzeczeństwo było krótkie, w dodatku naznaczone rozłąką. Panna Grzędzińska uległa wypadkowi w czasie wyczynów hippicznych i dla poratowania zdrowia udała się na rekonwalescencję do Nicei. Strug odwiedził narzeczoną podczas pobytu w Paryżu, gdzie uczestniczył w odsłonięciu pomnika Adama Mickiewicza oraz reprezentował Wielką Lożę Narodową Polski w międzynarodowym kongresie masońskim. Spędzili wspólnie nad morzem bezcenny dla obojga tydzień.
Listy Andrzeja i Nelly z okresu narzeczeństwa stanowią wyjątkowy i liczny zbiór w archiwum Muzeum Andrzeja Struga. Obejmują okres od kwietnia do czerwca 1929 roku. Są bardzo osobistą, bezpośrednią rozmową o uczuciach. Wyłania się z nich nie tylko poważny Pan Senator, sławny literat, ale także zakochany człowiek, spoglądający z nadzieją w przyszłość, głęboko wierzący, że wspólnie z Nelly czeka go szczęśliwe życie.
Pobrali się 4 lipca 1929 roku w Kościele Świętej Barbary w Warszawie.
Pomimo nurtujących pisarza obaw związanych z różnicą wieku – 21 lat, udało im się zbudować głęboką więź i szczęśliwy dom na przedwojennej Topolowej (obecnie alei Niepodległości 210), do dzisiaj – mamy nadzieję – przepełniony ich miłością.
Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów listów w interpretacji
Ewy Makomaskiej i Antoniego Ostroucha, aktorów Teatru Polskiego.