„Wielkie Księstwo Poezji” – festiwal w Mińsku na Białorusi
Oddział: , Dodano: 17 sierpnia 2011

W dniach 8-10 września 2011 w Mińsku na Białorusi odbywać się będzie Festiwal „Wielkie Księstwo Poezji” – trzydniowe spotkanie poetów, tłumaczy i wydawców, wybitnych postaci życia intelektualnego Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy poświęcone twórczości Czesława Miłosza i wydaniom jego dzieł.

Muzeum Literatury jest współorganizatorem festiwalu obok Instytutu Polskiego w Mińsku, Ambasady RP w Mińsku oraz ze strony białoruskiej, białoruskiego oddziału PEN CLUB’u i wydawnictwa „ŁOGWINOW”. W trakcie Festiwalu zostanie otwarta wystawa „Czesław Miłosz. 1911-2004” przygotowana przez Muzeum Literatury wg scenariusza Andrzeja Franaszka i projektu plastycznego Adama Orlewicza.

W Festiwalu weźmie udział grupa 10 uczestników z Litwy, Ukrainy i Polski oraz 4 uczestników z Białorusi; łącznie – 14 osób.

Podczas Festiwalu odbędzie się prezentacja wspomnianego 4–tomowego wydania dzieł Czesława Miłosza i Audiobooka z nagraniami fragmentów wybranych dzieł Czesława Miłosza w wykonaniu najlepszych aktorów białoruskich, jak również prezentacja wystawy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, seminarium na temat twórczości Noblisty oraz spotkanie zaproszonych poetów

RAMOWY PROGRAM FESTIWALU:

• CZWARTEK, 8 września 2011 r.

godz. 18.30 prezentacja 4 – tomowego wydania dzieł Czesława Miłosza i Audiobooka
Prezentacji będzie towarzyszyło otwarcie wystawy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz występ białoruskiego zespołu muzycznego wraz z solistą (w siedzibie Akademii Muzyki)

• PIĄTEK, 9 września 2011 r.

godz. 11.00 – 15.00 seminarium nt. twórczości Czesława Miłosza (w siedzibie Galerii „U”)
godz. 19.00 – poetyckie występy zaproszonych gości oraz zespołu muzycznego; ponowna prezentacja wydawnictwa i Audiobooka (w siedzibie Domu Weteranów)

• SOBOTA, 10 września 2011 r.

godz. 10.00 – 19.00 plener poetycki w Nieświeżu i Mirze

Lista uczestników:

I. Uczestnicy z Polski:
1. Ryszard Krynicki – poeta, tłumacz, wydawca
2. Natalia Gorbaniewskaja – tłumaczka, dziennikarka, poetka
3. Jacek Gutorow –poeta, tłumacz, krytyk literacki i eseista
4. Elżbieta Szymańska –Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie,
5. Grażyna Ryfka –Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie,
6. Krzysztof Czyżewski – dyrektor Fundacji POGRANICZE z Sejn

II. Uczestnicy z Litwy:
1. Eugenius Aliszanka – poeta
2. Donatas Petrosius – poeta