„Wieczór Węgierski” w Muzeum Literatury. Prezentacja albumu, wystawa oraz film
Oddział: , Dodano: 11 stycznia 2011

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Kuria Metropolitalna Warszawska, Ambasada Republiki Węgierskiej w Polsce zapraszają na „Wieczór Węgierski”.

25 stycznia (wtorek) o godz. 17.00
Muzeum Literatury im. Adama Mickiwicza
Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

W programie:

Bogu. Ojczyźnie. Bliźniemu. Wystawa fotograficzna autorstwa Grzegorza Łubczyka, ukazująca rolę duchownych polskich, węgierskich i nuncjusza apostolskiego w życiu uchodźstwa polskiego na Węgrzech w czasie II wojny światowej

Słowo wstępne wygłosi Kardynał Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski.

Wystawa Bogu. Ojczyźnie. Bliźniemu ze zbioru Józefa Antalla seniora z lat II wojny światowej jest wyrazem uznania i wdzięcznej pamięci o polskich i węgierskich kapłanach oraz Nuncjuszu Papieskim – Arcybiskupie Angelo Rotcie za ich serce, opiekę duchową i pomoc, udzielaną w różnej formie w latach 1939-45 na Węgrzech dziesiątkom tysięcy Polaków, uchodźcom wojskowym i cywilnym. Unikatowe fotografie ukazują ofiarność ludzi w sutannach i habitach zakonnych, którzy – w Imię Boże – z ogromnym poświęceniem wspierali potrzebujących. Byli z nimi na dobre i złe w działalności legalnej i konspiracyjnej! Tym, co zrobili, włączyli się w krąg tych, którzy doprowadzili do upadku zbrodniczego faszyzmu. Warto o tym pamiętać nie tylko w 65. rocznicę wojennego exodusu Polaków na Węgry, które stały się dla nich drugim domem. Za wojenne lata Katolickie Duszpasterstwo nad Uchodźcami Polskimi w Królestwie Węgier zasługuje na godne miejsce w kronice polsko-węgierskiego braterstwa XX stulecia.

Wystawa pod honorowym patronatem Nuncjusza Papieskiego na Węgrzech – Arcybiskupa Juliusza Janusza i Nuncjusza Papieskiego w Polsce – Arcybiskupa Józefa Kowalczyka

Organizatorzy ekspozycji: Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha i Polska Parafia Personalna

Sponsorzy: Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie, Tadeusz Kaczor Konsul Honorowy Republiki Węgier w Łodzi, Samorząd Mniejszości Polskiej XVI dzielnicy Budapesztu.

Dziękujemy. Wystawa fotograficzna Krystyny i Tadeusza Selbiraków opowiada o najsłynniejszym poza granicami okupowanej Polski gimnazjum i liceum w Balatonbogolár oraz jego gospodarzu i opiekunie księdzu Béli Varga.

Słowo wstępne wygłosi Robert Kiss, Ambasador Republiki Węgier w Polsce

Wystawa Dziękujemy jest wyrazem wdzięczności dla Węgrów za to, że w latach wojny od 1939 do 1944 roku przyczynili się do powstania Polskiego Ogólnokształcącego Gimnazjum i Liceum w Balatonbogolár, umożliwiając młodzieży polskiej swobodne kształcenie się „tuż pod bokiem” Niemców, gdy wokół, niemal na całym kontynencie szalała wojna. Nauka odbywała się w języku polskim z programem nauczania jaki obowiązywał w Polsce przed wojną, z zachowaniem wszystkich form towarzyszących życiu szkoły jak swobodne zrzeszanie się w organizacjach młodzieżowych (harcerstwo, sodalicja mariańska itp.), obchodzenie świąt narodowych i kościelnych, śpiewanie hymnu narodowego, wywieszanie polskiej flagi i godła państwowego.

Prezentacja albumu Krystyny Łubczyk i Grzegorza Łubczyka Pamięć. Polscy uchodźcy na Węgrzech 1939-1946

Słowo wstępne wygłosi Jan Stanisław Ciechanowski, Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Pokaz filmu dokumentalnego Grzegorza Łubczyka Anioły Karola Malczyka
Bohaterem dokumentu jest artysta-malarz, uchodźca, który w podziękowaniu Węgrom za opiekę nad naszymi rodakami podczas wojny, stworzył polichromie w 5 węgierskich kościołach: w Mád, Kiskörös, Kiskunmajsa, Kiskunhalas i Budapeszcie.

Słowo wstępne wygłosi Tadeusz Kaczor, Honorowy Konsul Honorowy Republiki Węgier w Łodzi


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP