Wiadomości Literackie
Oddział: , Dodano: 24 listopada 2012

„Wiadomości Literackie” to tygodnik społeczno-kulturalny wydawany w latach 1924–1939 w Warszawie. Pismo powróciło w tym roku, pierwszy numer ukazał się w listopadzie.

W pierwszym numerze czytelnicy znajdą fragmenty tekstów literackich m.in. Leszka Szarugi oraz Węgra Gyorgy Spiró. O możliwościach odczytania Lalki Bolesława Prusa napisał Krzysztof Biedrzycki. W pierwszym numerze zamieszczone zostały również poezje Augusta Stramma w tłumaczeniu Leszka Szarugi. Dialog o muzyce rockowej podejmuje ze swoim ojcem Kacper Kasdepke. Jak pisze wydawca, pismo łączy w sobie refleksję nad kulturą (literatura, teatr, film), reportaż społeczny i podróżniczy oraz artykuły stricte naukowe.

„Wiadomości Literackie” zostały założone w styczniu 1924 przez Mieczysława Grydzewskiego. Pierwszy numer tygodnika ukazał się 6 stycznia 1924 r., w cenie 200 000 marek za egzemplarz. Początkowo wydawane jako popularna gazeta literacka z przewagą materiałów informacyjnych i felietonowych, od lat trzydziestych zawierały głównie artykuły problemowe o tematyce społecznej, literackiej, kulturalnej i politycznej.

W 1946 redaktor Mieczysław Grydzewski wznowił wydawanie pisma w formacie emigracyjnym i skróconym tytule „Wiadomości” w Londynie. Pismo ostatecznie przestało się ukazywać w 1981. Ostatnim redaktorem naczelnym była Stefania Kossowska.

15 listopada 2012 „Wiadomości Literackie” powróciły w nowej szacie graficznej, jako miesięcznik. Redaktorem naczelnym jest Tomasz Malowaniec.

Zapraszamy na fanpage pisma: www.facebook.com/WLiterackie

Słowa kluczowe:

Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP