Wernisaż wystawy „Leonor Fini i Konstanty Jeleński. Portret podwójny”
Oddział: , Dodano: 1 października 2011

Zapraszamy w piątek, 14 października, o godz. 18.00 do Muzeum Literatury na wernisaż wystawy „Leonor Fini i Konstanty A. Jeleński. Portret podwójny”.

Wystawa zaprezentuje po raz pierwszy sylwetki tej niezwykłej pary na tle artystycznego środowiska powojennego Paryża. Przybliży twórczość włosko-francuskiej artystki światowej sławy oraz postać jednego z najwybitniejszych polskich intelektualistów XX w.

O wystawie – czytaj

Wernisaż wystawy „Leonor Fini i Konstanty A. Jeleński. Portret podwójny”
14 października (piątek) godz. 18.00

Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie

Wydarzenie na Facebooku – dołącz!

Leonor Fini – malarka, ilustratorka, autorka scenografii teatralnych, projektantka kostiumów do filmów, m.in. słynnego „Osiem i pół” Federico Felliniego. Legendarna muza surrealistów, której pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w 1932 roku w Paryżu, w galerii prowadzonej przez Christiana Diora.

Elektryzująca demoniczną urodą i teatralnością strojów projektowanych specjalnie dla niej przez Coco Chanel i Elsę Schiaparelli, była jedna z najczęściej fotografowanych osobistości XX wieku. Królowa artystycznego świata w Paryżu, pojawiała się przez prawie pół wieku na pierwszych stronach gazet – podziwiano jej obrazy, ilustracje, projekty teatralne a przede wszystkim ekstrawagancki, otoczony aurą tajemniczości styl życia.

Konstanty A. Jeleński – eseista, krytyk literatury i sztuki, tłumacz i wydawca, pisarz o znakomitym wyczuciu stylu, wielokulturowej erudycji i niespotykanej wrażliwości.

Według Jerzego Giedroycia „był bez wątpienia najwybitniejszym krytykiem na emigracji oraz ambasadorem-ministrem spraw zagranicznych Kultury”.

Odegrał znaczącą rolę w kręgu Kongresu Wolności Kultury, a tym samym w intelektualnej historii Europy drugiej połowy XX wieku. Europejczyk avant la lettre – posługiwał się biegle pięcioma językami: polskim, włoskim, francuskim, niemieckim, angielskim.

Zwiastun wystawy:

Patrz też:

• Anna Lipa „Portret podwójny”- o wystawie – czytaj
• Podcast: o wystawie „Leonor Fini i Konstanty Jeleński. Portret podwójny” – posłuchaj
• Niezwykłe odkrycie! Egipska maska sarkofagowa sprzed trzech tysięcy lat – czytaj

1 Trackbacks/Pingbacks

1. Pingback: Alior Bank mecenasem wystawy "Leonor Fini i Konstanty A. Jeleński. Portret podwójny". | Darmowe Wnioski Kredyt on 14 października 2011