Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie od 2018 r. organizuje festiwal mickiewiczowski, który odbywa się przed Wigilią – dniem narodzin poety. Do obchodów tegorocznych „Urodzin Mickiewicza” i jednocześnie 200-lecia powstania „Ody do młodości” włączy się Radio TOK FM. W najbliższy weekend, 19 i 20 grudnia stacja przedstawi na swojej antenie utwory poety wraz z prozą Cypriana Kamila Norwida, którego 200. rocznica urodzin przypada w 2021 r.
„Urodziny Mickiewicza” organizowane przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie to coroczne święto poezji. Jego stałym punktem jest występ warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. W pierwszym roku festiwalu profesorowie i studenci Akademii przedstawiali „Sonety Krymskie”, w drugim – wybór „Ballad i Romansów”. W tym roku, oprócz kilku wierszy Mickiewicza, zaprezentują też poezję i prozę gościa specjalnego obchodów – Cypriana Kamila Norwida, który w 2021 roku skończyłby 200 lat.
Muzeum Literatury zaprosiło w tym roku do współpracy Radio TOK FM, które w sobotę i niedzielę, 19 i 20 grudnia po godzinie 20.00 zaprezentuje na swojej antenie specjalne materiały. Będą to dwa 50-minutowe czytania twórczości Mickiewicza i Norwida w wykonaniu rektora Akademii Teatralnej prof. Wojciecha Malajkata, opiekunki III roku prof. Olgi Sawickiej i czworga studentów: Magdaleny Kekenmeister, Kamili Najduk, Jakuba Pruskiego, i Pawła Wierzbickiego.
Zapraszamy także do wysłuchania rozmowy Macieja Zakrockiego z Wojciechem Malajkatem, rektorem Akademii Teatralnej w Warszawie, oraz Jarosławem Mikołajewskim, kierownikiem Działu Naukowo-Oświatowego Muzeum Literatury z okazji tegorocznych Urodzin Mickiewicza: sobota, 19 grudnia, godz. 8:20 w Radiu TOK FM. W niedzielę, 20 grudnia, po godz. 8:00 Maciej Zakrocki rozmawiać będzie z Jarosławem Klejnockim, dyrektorem Muzeum Literatury.
Tegoroczne „Urodziny Mickiewicza” rozpocznie studenckie czytanie „Ody do młodości” – na siedem dni przed 200. rocznicą jej powstania. Studenci Akademii Teatralnej przygotowywali swoje interpretacje pod opieką artystyczną prof. Olgi Sawickiej.