26 marca, godz. 13.00 w Muzeum Literatury odbędzie się spotkanie pt. „Jakie znaczenie ma nowy przekład lektury szkolnej?”
Udział weźmie Magda Heydel, autorka nowego przekładu Jądra ciemności Josepha Conrada, z którą rozmawiać będzie Julia Fiedorczuk.
Stowarzyszenie Tłumaczy Literatura zaprasza wszystkich zainteresowanych, a w szczególności uczniów liceów, na cykl spotkań poświęconych przekładom literatury pięknej i zawodowi tłumacza. Będziemy rozmawiać o sprawach aktualnych (Nagroda Europejski Poeta Wolności), o nowym tłumaczeniu lektur szkolnych (Jądro ciemności w tłumaczeniu Magdy Heydel), o hitach sezonu (Finneganów Tren w przekładzie Krzysztofa Bartnickiego) i o tym, co obok Euro 2012 łaczy nas z Ukrainą (Antologia współczesnej poezji ukraińskiej Anety Kamińskiej).
Magda Heydell – polonistka, anglistka, translatolog, tłumaczka. Adiunkt w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ. Redaktor naczelna pisma „Przekładaniec”. Kierownik Podyplomowych Studiów dla Tłumaczy Literatury przy Katedrze UNESCO do Badań nad Przekładem UJ. Publikowała m. in. w „Literaturze na Świecie”, „Tygodniku Powszechnym” i „dwutygodnik.com”. Tłumaczyła m. in. dzieła Virginii Woolf, Seamusa Heaneya, Dereka Walcotta, T.S. Eliota. Ostatnio w jej przekładzie ukazało sie Jądro ciemnności Josepha Conrada (Znak 2011).
Julia Fiedorczuk – poetka, pisarka, tłumaczka i krytyczka literacka. Doktor nauk humanistycznych, prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim. Za swój poetycki debiut Listopad nad Narwią (Legnica 2000) otrzymała nagrodę PTWK. W 2005 roku została wyróżniona austriacką nagrodą Huberta Burdy za wiersze, które ukazały się w czasopiśmie „Manuskripte”. Jest członkinią stowarzyszenia Association for the Study of Literature and Environment (ASLE). Na początku 2012 r. ukazały się w jej przekładzie dwie książki z poezją, prozą i eseistyką Laury (Riding) Jackson.
26 marca (poniedziałek) godz. 13.00
Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa
Zgłoszenia dla zorganizowanych grup prosimy kierować do Działu Naukowo-Oświatowego: tel. 22 831 76 91. Indywidualni uczestnicy nie muszą zgłaszać wcześniej obecności.
Fot. Maciek Bociański / ML