Szczepan Twardoch w Muzeum Literatury: czytanie jest przereklamowane [wideo]
Oddział: , Dodano: 25 kwietnia 2013

Czy czytanie jest przereklamowane? Czy kampanie społeczne, promujące czytelnictwo trafiają w próżnię? Czy można przekonać do czytania osoby, które same z siebie czytać nie chcą? A może są inne, równorzędne w stosunku do czytania, formy uczestnictwa w kulturze? Szczepan Twardoch był gościem siódmej edycji „Formuł retorycznych”, przedstawił tezę: „Czytanie jest przereklamowane”.

Dyskusję pisarza z Trybunałem retorycznym poprzedziła krótka rozmowa z Jarosławem Klejnockim. Rozmawialiśmy o warsztacie pisarskim, Warszawie oraz duchowym dziedzictwie Gombrowicza. Jak długo trwa praca nad powieścią, czy pomoc researcherów jest konieczna w przypadku dzieł takich jak „Morfina”, jak wygląda sytuacja pisarzy zawodowych w Polsce?

Skrót wideo ze wstępu do spotkania:

Następnie przeszliśmy do zasadniczej części spotkania, a więc tezy „Czytanie jest przereklamowane”. Porządek spotkania jest za każdym razem ten sam: pisarz przedstawia wybraną przez siebie tezę (ok. 10-15 minut), po czym przystępujemy do debaty. Tym razem w Trybunale retorycznym zasiedli: Maciej Abramowski, Magdalena Stańczuk i Aleksander Kozielski.

Zapis wideo – Szczepan Twardoch: „Czytanie jest przereklamowane” | Polemika

W ostatniej części wieczoru głos oddaliśmy Państwu. Pytania publiczności i odpowiedzi pisarza – skrót wideo

„Formuły retoryczne” to cykl spotkań z pisarzami, organizowany przez Muzeum Literatury oraz studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Do rozmowy zapraszamy czołowych polskich prozaików różnych pokoleń. Punktem wyjścia naszych dyskusji jest określona teza, którą nasi goście starają się obronić.

Relacja wideo: kamera – Filip Bojarski, montaż i skróty – Bartłomiej Kwasek. Dokumentację fotograficzną przygotowała Anna Kowalska.