„Stefan Kiedrzyński. Artysta zapomniany”. Premiera filmu
Oddział: , Dodano: 17 lutego 2019

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i Stowarzyszenie Teatr na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego zapraszają na premierę filmu Adama Gzyry i Waldemara Matuszewskiego pt. Stefan Kiedrzyński. Artysta zapomniany.

26 marca (wtorek), godz. 18:30, Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.

Stefan Kiedrzyński (1886 – 1943)- urodził się w Warszawie. W roku 1903 powstał jego młodzieńczy utwór – „Boruta – baśń fantastyczna dla teatru marionetek”. W okresie międzywojennym był najpopularniejszym polskim komediopisarzem. Był autorem niemal 70 sztuk teatralnych (setki premier we wszystkich polskich teatrach), 18 powieści (niektóre miały po 2-3 wydania), około setki felietonów i artykułów. W oparciu o jego scenariusze i powieści powstało 8 filmów fabularnych (m. in. „Kłamstwo Krystyny” z Elżbieta Barszczewską, reż. Henryk Szaro). W końcu lat dwudziestych XX wieku Stefan Kiedrzyński zamieszkał w Brwinowie.

Twórcy filmu „Stefan Kiedrzyński. Artysta zapomniany” – działający pod szyldem Stowarzyszenia Teatr Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego – są właśnie mieszkańcami Brwinowa. Poszukując dokumentów związanych z życiem i twórczością pisarza, przekonali się, że największy ich zasób znajduje się w zbiorach Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Pomoc dyrekcji i pracowników Muzeum w  tworzeniu filmu jest trwałym wkładem w próbę przywrócenia pamięci o Artyście.

Film powstał przy wsparciu finansowym Gminy Brwinów.

Fot. Stefan Stanisław Kiedrzyński (1886 – 1943).


Komentarze
  • mw 27 marca 2019

    Dziś (27 marca) Międzynarodowy Dzień Teatru. Wczoraj mieliśmy okazję przywołać nietuzinkową postać Stefana Kiedrzyńskiego; jego ocalałe archiwum jest w zbiorach Muzeum Literatury. Trochę żal, że wieczór w Muzeum – premiera filmu o twórcy – nie dość docenione. To było elitarne wydarzenie.

  • kinoman 28 marca 2019

    Gratulacje dla twórców filmu o Stefanie Kiedrzyńskim: pana Adama Gzyry i pana Waldemara Matuszewskiego. Dużo dobrych pomysłów i serca.

  • Dodaj komentarz:

    Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

     
    Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP