Muzeum Andrzeja Struga serdecznie zaprasza na spotkanie z prof. Agnieszką J. Cieślikową pt. „Wywiadowczynie Legionów Piłsudskiego”, we wtorek 27 marca o godz. 18.30
Wykład z prezentacją multimedialną.
Czy kobieta działająca w wywiadzie, kobieta szpieg, to piękna Vesper Lynd z filmu o Jamesie Bondzie „Casino Royale”, z gracją trzymająca w delikatnych dłoniach kieliszek szampana? Czy może egzotyczna i demoniczna tancerka, albo wojowniczka pokonująca w walce wręcz kilku przeciwników?
Wywiad wojenny początku I wojny światowej to nie olśniewające salony, nie efektowne intrygi, ale niebezpieczna strefa przyfrontowa, to długie podróże na lichych furkach i piesze marsze, to podejrzliwe patrole nieprzyjaciela i drzwi domów, zatrzaskujące się w obawie przed obcymi, to raporty kreślone pospiesznie na skrawkach papieru i wiadomości wyuczone na pamięć, zbyt tajne, by je można było zapisać.
Wywiadowczynie Legionów Piłsudskiego były studentkami, urzędniczkami, sklepikarkami. Najmłodsza miała lat 20, najstarsza – 65. Niejedna przypłaciła działalność wywiadowczą więzieniem.
Józef Piłsudski powiedział później: Wielką jest zaiste zasługą Beliny i mego Biura Wywiadowczego, złożonego prawie wyłącznie z kobiet, że mogłem wówczas posiadać dane o nieprzyjacielu.
W wolnej Polsce działały aktywnie nadal, już jawnie, w życiu społecznym. Niektóre zapisały kolejną kartę tajnej działalności w II wojnie światowej.
Coś je łączy z filmową postacią kobiety-szpiega. Wszystkie były piękne.
Agnieszka J. Cieślikowa
Serdecznie zapraszamy!
Muzeum Andrzeja Struga
al. Niepodległości 210 m. 10
wstęp wolny
Zdjęcie: Ola Szczerbińska (Piłsudska) z 1903 r. ze zbiorów Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku