We wtorek 27 listopada o godz. 18.30 serdecznie zapraszamy do Muzeum Andrzeja Struga na coroczny pokaz specjalny filmu Muzeum utracone (2018) – Królewski sen oraz prelekcję Jerzego Gutkowskiego Sala Salomona w Pałacu na Wyspie – królewski sen o mądrości, bogactwie i sławie.
Nazwy sal w rezydencjach pochodzą zazwyczaj od funkcji jakie pełniły w apartamentach. Nie zawsze tak jest. Czasem kolorystyka ścian, tematyka dekoracji, wybitne dzieło sztuki, nazwisko artysty , architekta czy fundatora sprawia, że mimo zmian w wyglądzie, tradycyjna nazwa używana jest do dziś. Dobrym przykładem takiego zjawiska jest Sala Salomona w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Najważniejszym pomieszczeniem w osiemnastowiecznych apartamentach prywatnych był Pokój Towarzyski, określany w inwentarzach francuskojęzycznych jako Salle de Compagnie lub Salon de Compagnie. Pomieszczenie to, jak wskazuje nazwa, było miejscem spotkań i życia towarzyskiego. W Pałacu na Wyspie, w Łazienkach Królewskich, pomieszczeniem pełniącym tę funkcję była obszerna sala na parterze, zwana od tematyki wystroju malarskiego, Salą Salomona. Urządzona została u schyłku panowania Stanisława Augusta, kilkanaście miesięcy przed definitywnym wyjazdem króla z Warszawy. Dziś oglądamy ją, odbudowaną z pietyzmem, ale bez zniszczonej w czasie wojny dekoracji malarskiej. Czy możliwa jest pełna rekonstrukcja Sali ukazująca bogactwo wystroju artystycznego i umożliwiająca odczytanie przesłania ideowego? Czy rzeczywiście czytelny był w malowidłach tej Sali, wykonanych przez M. Bacciarellego, wątek wolnomularski? Czy widoczna na jednym z nich Arka Przymierza to symboliczne przedstawienie Konstytucji 3 Maja? Co wiemy o twórcach Sali Salomona, architektach, malarzach ale i o zapomnianych dziś rzemieślnikach warszawskich? Pretekstem do postawienia tych pytań, i prób odpowiedzi, jest film poświęcony Łazienkom Królewskim w Warszawie „Królewski sen”, z serii „Muzeum utracone”.
Jerzy Gutkowski, historyk, emerytowany kurator Ośrodka Badań nad Zamkiem Królewskim w Warszawie. Zajmuje się dziejami dworu króla Stanisława Augusta, kostiumologią XVIII w., historią wolnomularstwa polskiego. Brał udział w przygotowaniu wystaw poświęconych Historii Zamku (1981), Rzeczypospolitej w dobie Jana III (1983), Sejmowi Wielkiemu (1988), Konstytucji 3 Maja (1991, Londyn 1991), 500. leciu Sejmu Polskiego (1993), Powstaniu Kościuszkowskiemu(1994), Stanisławowi Leszczyńskiemu (2005, Nancy 2004). Autor artykułów poświęconych siedzibie sejmu na Zamku, historii i odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie, zbiorom króla Stanisława Augusta, królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu.
Serdecznie zapraszamy!
Spotkanie ilustrowane multimedialnie
Al. Niepodległości 210 m. 10
Warszawa
Wstęp wolny.