Zapraszamy na spotkanie promocyjne poświęcone najnowszym publikacjom Wydawnictwa Iskry „Tuwim. Wylękniony bluźnierca” Mariusza Urbanka oraz „Szopki 1922-1933 Pikadora i Cyrulika Warszawskiego” w opracowaniu Tadeusza Januszewskiego.
Udział wezmą autorzy publikacji. Z programem „Tuwim in memoria” wystąpi Chór Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.
29 listopada (piątek) godz. 17.00
Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa
Program Tuwim in memoria jest finansowany przez Urząd m. st. Warszawy.
Szopki 1922–1931 Pikadora i Cyrulika Warszawskiego. Oprac. Tadeusz Januszewski
Pisane dla sceny teatrzyku i zaraz potem ogłaszane drukiem szopki zdały doskonale oba egzaminy –
z wyczucia historii współczesnej i poczucia humoru. Dziś ten najświetniejszy dowcip dwudziestolecia doskonale wytrzymuje próbę czasu i – miejmy nadzieję – zadomowi się w literaturze.
Mariusz Urbanek, Tuwim. Wylękniony bluźnierca
Nazywano go księciem poetów, debiut porównywano do debiutu Adama Mickiewicza, a dzieło jego życia Kwiaty polskie zestawiano z Panem Tadeuszem. Napisał wiele wierszy i piosenek, które przeszły do legendy: Miłość ci wszystko wybaczy śpiewaną przez Hankę Ordonównę, Grande Valse Brillante w wykonaniu Ewy Demarczyk, Wspomnienie z muzyką Czesława Niemena. Jego Ptasie radio i Lokomotywa do dziś nie mają sobie równych w polskiej literaturze dziecięcej, Bal w Operze wciąż na nowo i z tą samą precyzją opisuje rzeczywistość Polski. A muzycy punkowi odkryli Tuwima anarchistę i alterglobalistę.
Książka Mariusza Urbanka opisuje meandry losu i kulisy twórczości Juliana Tuwima – poety, tekściarza kabaretowego, tłumacza, bibliofila, kolekcjonera, badacza i popularyzatora dziejów kultury.