Prof. Andrzej Grzywacz o Adamie Lorecie
Oddział: , Dodano: 22 stycznia 2015

Muzeum Andrzeja Struga zaprasza na spotkanie z prof. Andrzejem Grzywaczem z Polskiego Towarzystwa Leśnego, który przypomni postać Adama Loreta, członka tzw. Pierwszej Brygady Gospodarczej, grupującej działaczy gospodarczych związanych z obozem J. Piłsudskiego.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 24 lutego o godz. 18.30 w Muzeum Andrzeja Struga, al. Niepodległości 210 m. 10 w Warszawie.

Adam Loret (1884-ok. 1940)- Adam Stefan Loret urodził się 26 grudnia 1884 r. w Jaśle. Ojcec Sydon (Sydoniusz) Karol Loret, pochodził ze Skole, w Małopolsce Wschodniej, był absolwentem Politechniki Wiedeńskiej, inżynierem i budowniczym licznych linii kolejowych na terenie dawnego Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Matką Adama była Eugenia z Górnikiewiczów, córka Teofila i Julii z Górczyńskich. A. Loret uczył się początkowo w domu, maturę zdał w 1904 r. w rodzinnym Jaśle i w tym samym roku rozpoczął studia w Krajowej Szkole Gospodarstwa Lasowego we Lwowie. W 1906 r. A. Loret był przywódcą jednego ze strajków szkolnych, czego efektem było zamknięcie szkoły na okres kilku miesięcy i wydalenie przywódców…

Tak zaczyna się opowieść o Adamie Lorecie, podobnie rozpoczęłaby się o niemal każdym z „pokolenia Marka Świdy”, pokolenia Struga, Żeromskiego, Piłsudskiego i innych.

Warto dodać, że „praktycznie przez ponad 50 lat od śmierci [po 17 września 1939 r., ok. 1940 r.] nie wspominano dyrektora Loreta, nie interesowano się nim, ponieważ jako wysokiej rangi „sanacyjny, kapitalistyczny” urzędnik państwowy, (…) aresztowany i [stracony] z nakazu władz radzieckich, nie był postacią „wygodną” w powojennych i późniejszych realiach politycznych”.

(Cytowane fragmenty pochodzą z notatki prof. Andrzeja Grzywacza)


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP