21 maja w dniu urodzin Wojciecha Mencla – o godz. 13.00 w siedzibie Muzeum Literatury, przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie odbędzie się pokaz rękopisów poety przekazanych w darze dla Muzeum Literatury. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!
Wojciech Mencel (21.05.1923 – 13.09.1944) ps. Paweł Janowicz – najmłodszy ze współpracowników konspiracyjnego pisma „Sztuka i Naród”, „ostatni na szaniec”, podczas powstańczego zebrania po śmierci Tadeusza Gajcego wyznaczony do objęcia funkcji redaktora naczelnego.
Urodzony w Pabianicach, od roku 1937 mieszkał w Warszawie. Maturę uzyskał na konspiracyjnych kompletach w Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego. Studiował polonistykę w podziemnym Uniwersytecie Warszawskim, jednocześnie ukończył podchorążówkę. Pracował jako stróż nocny na placu węglowym. W czasie Powstania był dowódcą patrolu magafonowego. Zginął 13 września 1944 roku raniony przez snajpera na ulicy Marszałkowskiej.
Pierwszy jego tekst – recenzja z tomiku Bratnego pt. „Pogarda” został złożony do druku w ostatnim numerze „Sztuki i Narodu”. Ów 16. numer pisma zachował się w formie próbnej odbitki przeznaczonej do korekty i ten jedyny egzemplarz znalazł się w Muzeum Literatury wraz z całym archiwum Lesława Bartelskiego.
Wiersze Wojciecha Mencla i jego poemat „Przed świtem” pozostały w rękopisach i autorskich maszynopisach. Zachowane archiwalia, przechowywane pieczołowicie wśród rodzinnych pamiątek zostały nam obecnie przekazane w formie daru przez Panią Grażynę Kononowicz, siostrzenicę Wojciecha Mencla, uzupełniając nasz bogaty już zbiór rękopisów poetów Polski Walczącej.