Pokaz rękopisów Mickiewicza, Sienkiewicza i Dąbrowskiej
Oddział: , Dodano: 21 września 2012

Szanowni Państwo,

Zapraszamy na otwarcie pokazu rękopisów 23 października 2012 roku o godz. 12.00 w sali audiowizualnej Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie.

Zaprezentowane zostaną nowo zakupione 2 listy Adama Mickiewicza, 26 listów Henryka Sienkiewicza, 15 tomów maszynopisu autorskiego z odręcznymi uzupełnieniami „Dzienników” Marii Dąbrowskiej.

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Rękopisy będą prezentowane 23 października do godz. 16.00 i 24 października w godz. 10.00 – 13.00.

Własnoręczne pismo nieśmiertelnej chwały Adama Mickiewicza – zanotował w 1934 roku kolekcjoner, właściciel listu poety z 1820 roku do nieustalonego adresata, najpewniej do filomatów. Obecnie list ten staje się własnością Muzeum Literatury. Z tego samego źródła Muzeum pozyskuje drugi, późniejszy o lat osiemnaście, pisany bardzo starannie list Mickiewicza do Adolfa de Circourt, francuskiego publicysty i dyplomaty, datowany: Genewa, 24 października [1838] roku. Mickiewicz czynił starania o katedrę literatury porównawczej w genewskiej Akademii i zwrócił się do hrabiego de Circourt, posiadającego w Szwajcarii znaczące znajomości, z prośbą o pomoc. Starania Mickiewicza popierała żona hrabiego, Anastazja z domu Chlustin, w której paryskim salonie poeta bywał od roku 1837. Posady w Akademii Mickiewicz nie otrzymał. Znane są dwa listy poety do Adolfa de Circourt. Autograf pierwszego wzbogaca zbiory Muzeum Literatury, którego kolekcja listów autora Pana Tadeusza wzrasta do liczby 87.

Powiększa się też, liczący obecnie ponad 1000 listów zbiór epistolarny Henryka Sienkiewicza (są to listy naszego noblisty do różnych osób, m.in. do Wandy i Kazimierza Szetkiewiczów, rodziców pierwszej żony, oraz do Marii z Babskich Sienkiewiczowej, trzeciej żony – 338 listów). Muzeum nabyło 26 listów pisarza do Franciszki z Krasińskich Woronieckiej.

Muzeum kupiło również autorski maszynopis „Dzienników” Marii Dąbrowskiej z lat 1914-1958, sporządzony przez pisarkę w latach 1943-1964 i opatrzony odręcznymi uzupełnieniami i komentarzami. Liczący 1583 karty tekst jest dopełnieniem posiadanego przez Muzeum rękopisu „Dzienników” z tego czasu. (Rękopis dalszej części „Dzienników”, do roku 1965, znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie).

Zakup wyżej wymienionych dokumentów dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego, za co Muzeum składa serdeczne podziękowanie.

1 Trackbacks/Pingbacks

1. Pingback: Portal z książkami » POKAZ RĘKOPISÓW on 22 października 2012