Poema XXI ze „Świata” Miłosza – zaproszenie do tworzenia poezji
Oddział: , Dodano: 18 października 2011

Na początku grudnia otwarta zostanie wystawa „Poema XXI – Świat Miłosza” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Przedstawiać ona będzie „Świat, poema naiwne” – składający się z 20 utworów cykl wierszy napisany przez polskiego noblistę, jednocześnie prezentując szeroki wybór dwudziestych pierwszych poetyckich prac o zróżnicowanych formach, takich jak słowo, muzyka czy instalacja artystyczna, zainspirowanych spotkaniem z tymi wierszami. Celem wystawy jest umożliwienie jej odbiorcom bliższego spotkania ze światem wspomnianego poematu i poprzez to spotkanie znalezienie nowego spojrzenia na współczesny świat oraz świeżej perspektywy w patrzeniu na przyszłość.

Przy tej okazji chcielibyśmy zaprosić do tworzenia poezji zainspirowanej cyklem „Świat, poema naiwne”. Prace zostaną zebrane w książkę i zaprezentowane na wystawie, a wybrane utwory ukazane jako odrębne dzieła.

Cykl „Świat, poema naiwne” został napisany w Warszawie, w kwietniu 1943 roku. Nie ma chyba potrzeby opisywania ówczesnej sytuacji w Warszawie i na świecie. Czesław Miłosz obserwował świat uważnie i opisał go w tych wierszach nie takim jaki był, lecz raczej taki jakim powinien być. Pomimo ciężkich warunków w jakich się znalazł, jego spojrzenie na świat, afirmatywny stosunek do życia i wola przetrwania ujawniają się nie tylko w tematyce, ale i w stylu oraz konstrukcji wszystkich dwudziestu wierszy tego cyklu.

Czekamy na utwory, które powstaną z inspiracji cyklem „Świat, poema naiwne” – w których słowa zainspirowane zbiorem staną się swobodnym przejawem ekspresji twórczej uczestników tej swoistej poetyckiej gry.

Chcielibyśmy zaproponować sposób, w jaki można zmierzyć się z tym zadaniem. Należy jednak potraktować go jako sugestię, a nie wytyczne, których należy się sztywno trzymać.

Poprzez wnikliwą obserwację współczesnego nam świata moglibyśmy wyobrazić sobie i opisać jaki może być świat i jaki powinien być, tak jak to uczynił Miłosz w swoim „Świecie”.

Można to zobrazować w następujący sposób – nie zapominajmy, że to tyl- ko przykład, wskazanie jednej z wielu możliwych ścieżek – oto w tym roku przypada setna rocznica urodzin Miłosza, a za 30 lat od teraz minie prawie 100 lat od roku 1943, w którym napisane były te wiersze, spróbujmy zatem wyobrazić sobie jaki będzie wtedy świat, za 30 lat, jaki zaś pragnęlibyśmy, aby był, i jacy my chcielibyśmy być?

To założenie daje nam możliwość postrzegania czasu z różnych perspek- tyw: spojrzenie do tyłu w przeszłość, spojrzenie do przodu w przyszłość, a także spojrzenie z tej przyszłości na teraźniejszość, tak jakbyśmy patrzyli w przeszłość.

Dalsze, bardziej szczegółowe informacje na temat udziału w projekcie można znaleźć poniżej. Oczekujemy, że prace będą mocno zakorzenione w rzeczywistości oraz będą oddawały witalność życia, które w każdej chwili nieustannie zmierza ku przyszłości.

Szczegóły projektu:

– Do projektu przystąpić mogą prace inspirowane lekturą cyklu wierszy „Świat, poema naiwne” Czesława Miłosza. Każda osoba może przesłać tyko jedną pracę, własnego autorstwa.
– Nie ma ograniczeń co do formy i stylu, jednak użyte słowa powinny być w języku polskim.
– Objętość nie powinna przekraczać 1-2 kartek, natomiast format każdej kartki może być różny, ale nie powinien być większy niż arkusz A4.
– Nie ma ograniczeń wiekowych. Do projektu może przystąpić każdy, kogo zain- spiruje ten poemat Miłosza.
– Przesłane prace zostaną zebrane w formie albumu i zaprezentowane na wysta- wie „Poema XXI – Świat Miłosza”. Ponadto wybrane z nich zostaną ukazane na wystawie jako pojedyńcze dzieła.
– Prace będą oceniane przez jury powołane przez organizatora. Autorzy nagrodzo- nych prac otrzymają na pamiątkę wydawnictwa związane z wystawą.
– Organizator nie zwraca nadesłanych prac i zastrzega sobie możliwość nieod- płatnego wykorzystania ich podczas Wystawy i związanych z nią działaniach, jak również w celu promocji projektu i Stowarzyszenia w przyszłości.

Jak przystąpić do projektu:

– Prace należy nadsyłać pocztą lub na adres e-mail podany niżej. Termin nadsy- łania prac upływa 15 listopada 2011. Decuduje data stempla pocztowego jeśli dotyczy.
– W przypadku zgłoszenia do konkursu drogą elektroniczną, w temacie proszę wpisać „Zaproszenie do poezji”. Praca może zostać przesłana w treści maila lub w załączniku do wiadomości w formacie .doc, .jpg lub .pdf.
– Następujące informacje należy umieścić bądź w treści wiadomości, bądź, w przypadku zgłoszenia drogą pocztową, na osobnym arkuszu papieru: tytuł pracy, imię i nazwisko autora, pseudonim literacki (jeśli dotyczy), wiek, adres, numer telefonu, adres e-mail (jeśli dotyczy).

Kontakt:

Stowarzyszenie Praktyków Kultury „Zaproszenie do poezji“ ul. Grzybowska 5/1316 00-132 Warszawa +48 795 639 025 milosz@praktycy.org
www.praktycy.org/milosz

Organizator: Stowarzyszenie Praktyków Kultury Współorganizator: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie