Piknik literacki dla dzieci „Francuskie pasaże” za nami! [foto & wideo]
Oddział: , Dodano: 20 maja 2013

26 maja 2013 r. w Muzeum Literatury miał miejsce Piknik Literacki dla dzieci. Miło nam było widzieć, zarówno znajome twarze, które towarzyszą nam co roku w ostatnią niedzielę maja, kiedy to (już chyba tradycyjnie?) Muzeum zaprasza w swoje progi najmłodszych wraz z rodzicami, jak również zupełnie nowe spragnione przygód literackich.

Tradycyjne podsumowania rozrastają się do niebezpiecznych rozmiarów, więc spróbujmy przedstawić tegoroczny piknik, w telegraficznym skrócie.

Piknik Literacki dla dzieci AD 2013 to:

– symboliczna podróż artystyczno-literacka „Francuskimi pasażami” podczas której dzieci zapoznawały się z literaturą, sztuką, architekturą, muzyką i tradycją kulturową Francji.
– spotkania z pisarzami, poetami i autorami książek dla dzieci: Joanną Kulmową, Pawłem Beręsewiczem oraz Zygmuntem Miłoszewskim.
– kolorowy świat języka francuskiego, nauka poprzez gry i zabawy, czytanie „Małego księcia” na dwa głosy – po polsku i po francusku.
– bezprecedensowe i bezkompromisowe dekonstruowanie bajek Charlesa Perraulta
– podróże od Bretanii po Pikardię z Juliuszem Verne’em: palcem po mapie lub przez „Pięć tygodni w balonie”.
– balety u Króla Słońce lub równie porywające przyjęcie urodzinowe u George Sand
– szukanie odpowiedzi na niezwykle trudne pytania z różnych – również tych mało pospolitych – dziedzin:

• czym właściwie charakteryzują się francuskie ogrody? (warsztaty plastyczne);
• jak bawili się francuscy dworzanie? (warsztaty taneczne)
• jak zbudować swoją własną wieżę Eiffla i zabrać ją do domu? Czym jest Modulor i na czym polega jego związek ze wzrostem przeciętnego amerykańskiego policjanta? (warsztaty architektoniczne);
• czy księżyc jest zrobiony z sera? (warsztaty literacko plastyczne na motywach bajki Tomiego Ungerera);
• czym są prawda i sprawiedliwość? (warsztaty filozoficzne);
• czy pchła jest wyższa od mrówki – czyli czym jest wzorzec z Sèvres? (zgadywanki naukowe);
• jak połknąć słonia? (warsztaty animacji poklatkowej);
• foie gras, żabie udka czy może jednak znane i poczciwe naleśniki? (warsztaty kulinarne)
• o co chodzi z tą „małą czarną” od Coco Chanel? (warsztaty modowe)
• czy naprawdę wszystko nam wolno? (warsztaty filozoficzno-literackie)

– wyjątkowa podróż do „Szalonego Paryża” – miasta tajemnic i miłości. Dzieci wspinały się na wieżę Eiffla, próbowały żabich udek i tańczyły, nie tylko menuety i kontredanse, ale również barwnego kankana – bez którego Paryż chyba nie byłby Paryżem.

Piknikowy dzień otworzył „Poranek z francuską piosenką”, czyli występy laureatów konkursu piosenki francuskojęzycznej „FrankoFonia 2013”, natomiast zamknął spektakl teatralny „Konik polny i mrówka” w wykonaniu laureatów przeglądu „Non stop La Fontaine”.

Znowu nam się udało! Słońce świeciło cały dzień, a gwar dziecięcych głosów rozjaśniał muzealne sale. O godzinie 18.00 dziedziniec i gmach Muzeum Literatury opustoszały, a nad Rynkiem Starego Miasta zebrały się ciemne chmury i powoli zaczął padać deszcz…

Wracamy do pracy, trzeba zaplanować, gdzie zabierzemy Was za rok! Tymczasem dziękujemy za przybycie i wspaniałą zabawę.


Piknik literacki dla dzieci „Francuskie pasaże” został objęty honorowym patronatem przez: Ambasadę Francji, Instytut Francuski. Partnerami byli: Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej, Polskie Towarzystwo Juliusza Verne, Wydawnictwo Format. Nagrody w konkursach ufundowali: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, „Prosteplecy.com.pl”, wydawnictwa: Babaryba, Czarna Owieczka, Skrzat.

Fot. Anna Kowalska / ML


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP