Piknik artystyczny w Muzeum Gombrowicza
Oddział: , Dodano: 13 kwietnia 2014

„Apetyt na Gombrowicza” nie słabnie: w dniach 13 i 14 czerwca we Wsoli kolejna odsłona pikniku artystycznego, organizowanego przez Muzeum Witolda Gombrowicza we współpracy z Gminą Jedlińsk. Program imprezy bogaty jak co roku i jak co roku adresowany do szerokiej publiczności: spektakl muzyczny Natalii Sikory, koncerty Natalii Przybysz oraz Piotra Bukartyka, a także monodram Gombrowiczowski przygotowany przez teatr Scena TAM2.

Zaczynamy bez uprzedzeń, bo w piątek trzynastego czerwca, tekstami Cypriana Norwida śpiewanymi przez Natalię Sikorę, której na fortepianie towarzyszył będzie Piotr Proniuk, autor muzyki do części wykonywanych przez aktorkę tekstów. Oprócz próby łączenia wymagającej poezji Norwida z bluesem, usłyszymy również kompozycje Czesława Niemena. Spektakl ten został wydany na płycie w 2011 roku, Natalii Sikorze przyniósł zaś nagrodę Polskiego Radia za debiut aktorski w teatrze PR.

Początek spektaklu o godz. 20, wstęp jak zwykle wolny.

W sobotę 14 czerwca zaczynamy o godz. 17. Podobnie jak w roku ubiegłym przygotowaliśmy atrakcyjny program dla dzieci: warsztaty plastyczne z literackim kontekstem, spotkanie z tajemniczym i zabawnym Czocherem, a także budowanie i wodowanie transatlantyku z nietypowych materiałów. Dla starszej publiczności proponujemy dokument „Muzeum Utracone” opowiadający o skarbach kultury polskiej, które przepadły w wyniku II wojny światowej.

O godzinie 17.30 „Na kuchennych schodach”, oparty na opowiadaniu Witolda Gombrowicza monodram  w reżyserii i wykonaniu Dariusza Sosińskiego, aktora związanego z kaliskim Teatrem im. W. Bogusławskiego oraz Niepublicznym Teatrem Impresaryjnym Scena Tam2. To jeden z nielicznych już monodramów Gombrowiczowskich, których jeszcze nie pokazywaliśmy we Wsoli.

Godzinę później na plenerowej scenie w parku wystąpią Piotr Bukartyk i Szałbydałci.  Piotr Bukartyk to znany autor, kompozytor, artysta poruszający się na pograniczu wielu gatunków muzycznych, mieszający rocka, bluesa, folk oraz reggae z kabaretem i piosenką literacką.

Szerokiej publiczności znany od lat m.in.  z piątkowych audycji w TRÓJCE. Napisał przeszło 400 piosenek, niektóre z nich zostały okrzyknięte radiowymi hitami np. „Kobiety jak te kwiaty”, „Niestety trzeba mieć ambicję”, „Sznurek”, czy „Piosenka z praniem  w tle”. Ponieważ koncert odbędzie się na reprezentacyjnym trawniku MWG, liczba miejsc właściwie nieograniczona.

Zmieszczą się więc na niej nie tylko fani Piotra Bukartyka i jego poczucia humoru, ale także wielbiciele talentu Natalii Przybysz, której koncert rozpocznie się o godzinie 20 i będzie ostatnim punktem programu tegorocznego „Apetytu”. Tak się składa, że o obu Nataliach – i Natalii Sikorze, i Natalii Przybysz pisano, że są „polskimi Janis Joplin”. Oczywiście, takie porównania dają tylko przybliżone pojęcie o możliwościach głosowych i talencie obu artystek, żeby poznać je w pełni, trzeba wybrać się do Wsoli. Dla miłośników wszelkich usportowionych konfrontacji artystycznych będzie to okazja do kolejnych emocji, zaś dla wszystkich potrzebujących dobrej muzyki i dobrych tekstów ważne przeżycie artystyczne. Dla porządku przypomnijmy, że Natalia Przybysz jest wokalistką i autorką tekstów, na scenę muzyczną wkroczyła przebojem wraz ze swoją siostrą Pauliną jako zespół „Sistars”, zdobywają też liczne nagrody, m.in. Fryderyki i Superjedynkę. Nagrała trzy albumy solowe, najnowszy z ubiegłego roku nosi tytuł „Kozmic Blues: Tribute To Janis Joplin”.

W tym roku dzięki wsparciu naszych dobrych sąsiadów i mecenasów wydarzenia: Gminy Jedlińsk oraz firmy Marka Bala „kratki.pl” wstęp oraz dojazd na piknik jest bezpłatny, choć liczymy, że znajdą się darczyńcy, którzy znów zechcą wesprzeć naszą działalność anonimowymi dotacjami. Na plakacie „Apetytu…” znajdziecie państwo także informację o innych naszych przyjaciołach, bez których program wydarzeń kulturalnych w MWG byłby bardzo ubogi.

Dojazd do Wsoli:
Trasa bezpłatnego autobusu: Dworzec PKP (przystanek przy poczcie), Traugutta, Żeromskiego, Malczewskiego, Struga, Chrobrego, Mieszka I, Aleksandrowicza, Warszawska, Wsola – Muzeum.
Na trasie autobus zatrzymuje się na każdym przystanku.
Piątek Radom – Wsola: Wyjazd 19.00, powrót ok. 21.30
Sobota Radom – Wsola: Wyjazd 16.00 i 17.40, powrót ok. 22.00

L S do maili


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP