Piąte spotkanie przyjaciół Muzeum Witolda Gombrowicza
Oddział: , Dodano: 2 maja 2015

Piąte już spotkanie przyjaciół Muzeum Witolda Gombrowicza odbyło się w ubiegłym tygodniu. Darczyńcy i dobrodzieje muzeum przyjechali do Wsoli, by odebrać statuetki autorstwa Jerzego Dobrzańskiego i inne pamiątkowe wyróżnienia, nawiązujące do jednej z Gombrowiczowskich pasji – szachów.

Nasza działalność również przypomina partię szachów, w której potrzeby próbują ograć koszta – podkreślał Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza. – Wygrywamy, bo jesteście Państwo z nami – dziękował zaproszonym gościom. Roczny koszt utrzymania muzeum to ponad pół miliona złotych, z czego zaledwie kilka procent przeznaczone jest na działalność merytoryczną (zakupy muzealiów, wydarzenia artystyczne i intelektualne).

Żeby prowadzić ożywioną działalność, MWG musi korzystać z pomocy sponsorów. – Nie narzekamy, bo mamy szczęście do dobrych ludzi, którzy przez te pięć lat zostali nie tylko naszymi dobrodziejami, ale i przyjaciółmi – podkreślał Tomasz Tyczyński. – Niektórzy z nich są tak zapracowani, że pojawiają się w muzeum dwa razy w roku: raz jako goście spotkania przyjaciół MWG, drugi raz jako przelew na naszym koncie.

W roku 2014 muzeum zorganizowało blisko dwadzieścia wydarzeń. Placówkę, w której pracuje sześć osób, odwiedziło ponad pięć tysięcy gości. Podobnie jak w latach ubiegłych darczyńcy wsparli MWG dotacjami i usługami o wartości blisko 100 tysięcy złotych. Ich przyjaźń i życzliwość są – jak podkreślają pracownicy muzeum – bezcenne.

Część oficjalna piątkowego spotkania była udana, bo krótka. Tradycją spotkań jest, że przemówienia, gratulacje i podziękowania gospodarze i goście skracają do minimum. W tym roku było podobnie.

Statuetki zaprojektowane (oczywiście w ramach wsparcia MWG) przez Jerzego Dobrzańskiego, w oryginalny sposób nawiązujące do postaci Gombrowicza i figur szachowych, otrzymali:

Wieże – Gmina Jedlińsk i Miasto Radom;
Hetmani:
Marek Bal – kratki.pl
Jarosław Krzyżanowski – QFG
Kazimierz Frąk – Zakłady Automatyki KOMBUD S.A.
Mariusz Fogiel – Piekarnia Fogiel & Fogiel
Krzysztof Sadurski – Południowo-Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Jedlińsku

Pozostali goście spotkania otrzymali pamiątkowe szachownice, zbliżone wyglądem do szachownicy Gombrowicza, eksponowanej w muzeum. Szachownicami uhonorowano następujące firmy i osoby:

Tomasz Kochanowski – Grupa KK
Izabela Seweryn – Carzoni
Grzegorz Gilewski – Hotel Aviator
Tomasz Szczepanik – Zaginione Studio
Marcin Iskra – Restauracja Teatralna
Sylwester Krawczyk – Zakłady Mięsne „Krawczyk”
Andrzej Zimniak
Adam Mazurkiewicz – Instytut Technologii i Eksploatacji
Robert Utkowski – Telewizja Dami

W części artystycznej spotkania znów promowano młodych, zdolnych i wrażliwych. Wystąpiła grupa jazzowa „Joanna Kucharczyk Quartet” w składzie: Joanna Kucharczyk – vocal; Andrzej Zielak – kontrabas; Karol Domański – perkusja; Nicola Kołodziejczyk – fortepian. Ten ostatni dzień przed spotkaniem we Wsoli otrzymał Fryderyka, najważniejszą polską nagrodę muzyczną. Sukces świętował więc we Wsoli.

Fot. Dominik Musiałek


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP