Otwarcie wystawy „Sztuka i krytyka u nas, czyli tortura czarownicy”
Oddział: , Dodano: 29 lutego 2012

28 lutego o godz. 18.00 odbył się wernisaż wystawy „Sztuka i krytyka u nas, czyli tortura czarownicy. Marian Wawrzeniecki (1863-1943)”.

Założeniem wystawy jest przywrócenie współczesnej nauce niesłusznie zapomnianego malarza, rysownika, scenografa, archeologa, religioznawcy i teoretyka – Mariana Wawrzenieckiego (1863 – 1943). Artysty niezależnego, o nasyconym wizją posłannictwa, indywidualnym pojmowaniu roli sztuki ok. 1900 r. […]. Wyznawcy szeroko pojmowanej wolności, ideowo porównywalnej do współczesnych kultur alternatywnych – pisze autor scenariusza wystawy profesor Janusz Zagrodzki.

Marian Wawrzeniecki, wywodzący się ze środowiska krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uznany uczeń Jana Matejki, doskonalący warsztat malarski w Paryżu i Monachium, swoimi kontrowersyjnymi poglądami wywoływał liczne spory w świecie naukowym i artystycznym. Szerokim echem odbiła się zwłaszcza jego polemika ze Stanisławem Witkiewiczem, co do zadań i celów sztuki.

Uważany był za ekscentryka i indywidualistę, malarza odważnych – zarówno w stylu, jak i formie – prac. Posługując się stylistyką symbolizmu tworzył nasycone erotyzmem i okrucieństwem wizje świata prasłowiańskiego oraz średniowiecznego, zdominowanego głównie przez obrazy torturowanych czarownic. Ten niezwykle popularny na przełomie wieków XIX i XX motyw, związany z charakterystycznym dla epoki mizoginizmem, podszytym narastającym lękiem przed kobiecością, przewijający się w twórczości artystów Młodej Polski, do tego stopnia zawładnął wyobraźnią Wawrzenieckiego, że do dziś jest on nazywany – wedle słów Juliusza Wiktora Gomulickiego – „malarzem czarownic”.

Na wystawie obok obrazów olejnych, ilustracji z „Chimery” i „Sfinksa”, rękopisów i fotografii ze zbiorów Muzeum Literatury, prezentujemy ok. 70 oryginalnych prac ze zbiorów prywatnych oraz obrazy wypożyczone ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Komentarzem do tej sztuki z pogranicza baśni i historii, będą słowa samego Wawrzenieckiego – cytaty z jego listów oraz prac historyczno-krytycznych.

Więcej o wystawie – czytaj

„Sztuka i krytyka u nas, czyli tortura czarownicy. Marian Wawrzeniecki (1863-1943)”
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa

Godziny otwarcia i ceny biletów – zobacz

Wystawa czynna: od 28 lutego do 6 maja 2012 r.

Autor wystawy: Janusz Zagrodzki
Komisarz: Katarzyna Jakimiak
Projekt plastyczny: Łukasz Kossowski
Druki towarzyszące: Kamila Baturo
Montaż: Dariusz Borowski, Jan Kurkiewicz

Fotografie z wernisażu. Fot. Anna Kowalska


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP