Och, Gumo, żebyś Pan wiedział…
Oddział: , Dodano: 4 marca 2013

Prezentacja listów Witolda Gombrowicza do Juana Carlosa Gómeza to pierwsze wydarzenie z cyklu imprez, którymi Muzeum Witolda Gombrowicza przypomina o 50. rocznicy powrotu Gombrowicza do Europy.

Wernisaż wystawy „Och, Gumo, żebyś Pan wiedział…” odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia 2013 r. o godz.18.00 w Muzeum Witolda Gombrowicza. Tego samego dnia mija dokładnie pięćdziesiąta rocznica opuszczenia przez Gombrowicza drugiej ojczyzny pisarza – Argentyny.

Listy i pocztówki, które od Witolda Gombrowicza otrzymał zmarły w ubiegłym roku J.C. Gómez, Muzeum Witolda Gombrowicza odkupiło od adresata w 2011 roku. Korespondencja obejmuje lata 1957-1965, rozpoczęta w Argentynie, kontynuowana była po powrocie Gombrowicza do Europy – podczas jego pobytu w Niemczech i we Francji. Jest świetnym źródłem informacji o codzienności Gombrowicza w Europie, w której po dwudziestu czterech latach spędzonych w Argentynie pisarz długo nie mógł się odnaleźć.

Listy pisane do jednego z najbliższych przyjaciół i „uczniów” zawierają ciekawy materiał biograficzny i obyczajowy, są też bardziej bezpośrednie, czasem nawet dosadnie ostre, niż przefiltrowane literacko zapiski w „Dzienniku”. Gombrowicz pisze bez ogródek o swoich preferencjach erotycznych, o pieniądzach i – czasem nieparlamentarnie – o wspólnych znajomych. W muzeum będzie można nie tylko obejrzeć oryginały listów, w czytelni MWG udostępnione zostaną polskie tłumaczenia części korespondencji, publikowane w czasopismach literackich.

Ekspozycji, zatytułowanej „Och, Gumo, żebyś Pan wiedział…”, towarzyszyć będą wydarzenia muzyczne i literackie.

Utwory Astora Piazzoli i Richarda Galliano zagrają muzycy: Rafał Grząka (akordeon, bandoneon) i Andrzej Olewiński (gitara klasyczna). W lekturę korespondencji wprowadzi publiczność Dominika Świtkowska, adiunkt w MWG. Miała ona okazję poznać J.C. Gómeza podczas finalizowania zakupu listów w Buenos Aires.

Wszystkich zainteresowanych z Radomia do Wsoli dowiezie bezpłatny bus, zbiórka o godzinie 17.20 przy przystanku autobusowym, ul. Chrobrego w Radomiu(obok centrum handlowego Vis a Vis).

Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny.

Aktualizacja (15 kwietnia 2013).: 21 kwietnia – niedziela – z przyczyn niezależnych od organizatorów zostaje odwołany koncert Anny Dereszowskiej, Klaudiusza Barana i Urszuli Borkowskiej. Koncert będzie zorganizowany w innym terminie.

22 kwietnia – dokładnie w 50. rocznicę powrotu Gombrowicza do Europy, w Muzeum Witolda Gombrowicza usłyszeć będzie można tango i bossanovę w wykonaniu:
Małgorzaty Markiewicz (wokal i flet, zwyciężczyni wielkiego finału Szansy na Sukces), Aleksandra Trąbczyńskiego – gitara, Tymona Trąbczyńskiego – kontrabas, Jerzego Małka – trąbka.
W programie koncertu nie tylko tanga śpiewane po polsku, ale także kilka utworów w języku portugalskim.
Koncert rozpocznie się o godz. 18.00.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!

Publiczność dowiezie z Radomia do Wsoli bezpłatny autobus (wyjazd o godz. 17.20, zbiórka, przy ul. Chrobrego, przy centrum handlowym).

Natomiast 28 kwietnia, w ostatnim dniu prezentacji listów, z wykładem o argentyńskich przyjaźniach Gombrowicza przyjedzie do Wsoli Klementyna Suchanow, badaczka argentyńskiego etapu biografii autora „Kosmosu”, autorka „Argentyńskich przygód Gombrowicza”. Opowie ona również o poszukiwaniach korespondencji Witolda Gombrowicza i Virgilio Pinery, które prowadziła na Kubie. Zapisem tych poszukiwań i pobytu na Kubie jest książka „Królowa Karaibów”, literacki reportaż, który ukaże się w połowie kwietnia w wydawnictwie WAB.

Powrót Gombrowicza

Muzeum Witolda Gombrowicza przypominać o rocznicy powrotu Gombrowicza do Europy będzie aż do jesieni.

W cyklu „Powrót Gombrowicza” w maju we Wsoli gościć będą: Rita Gombrowicz, reżyser paryskiej prapremiery „Ślubu” Jorge Lavelli oraz autorka scenografii do tego spektaklu sprzed półwiecza, Krystyna Zachwatowicz. Rozmowę z nimi poprowadzi znany krytyk i teatrolog Janusz Majcherek.

Na koniec maja zaplanowano też premierę filmu dokumentalnego „Zabijcie Witolda” autorstwa Agnieszki Herbich i Lucasa Trajtengartza. Film, zawierający relacje ostatnich żyjących świadków argentyńskiej biografii Gombrowicza, zrealizowany został na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Na początku października natomiast w ramach kolejnego Panelu Gombrowiczowskiego odbędzie się w MWG dyskusja o emigracjach literackich. Udział w niej potwierdzili już Mariusz Wilk, Bronisław Świderski i Zbigniew Kruszyński. Gościem spotkania będzie dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Gauden. Instytut sprawuje patronat nad tym wydarzeniem.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP