4 października 2010 r. w Sztokholmie otwarto wystawę „Franz Kafka i Bruno Schulz – mistrzowie pogranicza”. Muzeum Literatury użyczyło na tę wystawę jedyny zachowany obraz olejny Schulza pt. „Spotkanie, scena na ulicy miasteczka z postaciami dwóch kobiet i młodego rabina”.
Wystawa „Franz Kafka i Bruno Schulz – mistrzowie pogranicza” została zorganizowana w Muzeum Żydowskim w Sztokholmie, przedstawia życie i twórczość dwóch spośród największych pisarzy XX wieku. Jak piszą organizatorzy, jest okazją do wejścia w zaginiony świat, który w poważnym stopniu zdecydował o kształcie dzisiejszej Europy.
– Dla szwedzkiej publiczności Kafka jest już ikoną. Bruno Schulz nie jest tak powszechnie znany, mamy więc nadzieję, że wystawa traktująca o tych dwóch wybitnych pisarzach sprawi, że miłośnicy Kafki odkryją także Schulza – mówi Katarzyna Tubylewicz. – Znam lepiej Kafkę niż Schulza – dodaje rzeczniczka prasowa Muzeum Żydowskiego w Sztokholmie Yael Fred – jednak ponowna lektura Kafki i poznanie Schulza pozwoliło mi odkryć zadziwiający świat, którego atmosferę da się moim zdaniem odczuć na wystawie. Zdałam sobie sprawę, jak wiele łączy ich pisarstwo i jak odzwierciedla ono utraconą rzeczywistość.
więcej informacji:
http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/wy_in_wy_schulz_kafka_sztokholm_2010