Nowa oferta edukacyjna Muzeum Witolda Gombrowicza
Oddział: , Dodano: 10 stycznia 2017

Muzeum Witolda Gombrowicza przygotowało nową, poszerzoną ofertę edukacyjną. Oprócz tradycyjnego oprowadzania po wystawie prezentującej życie i twórczość autora „Ferdydurke” muzeum oferuje kilka tematów zajęć dydaktycznych dostosowanych do szkolnych wymogów programowych. Nowością są bezpłatne warsztaty poświęcone interpretacji literatury współczesnej.

Warsztaty adresowane są do uczniów, którzy chcą skutecznie przygotować się do matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym lub startują w olimpiadzie polonistycznej albo innych konkursach, a także do wszystkich, którzy po prostu interesują się literaturą polską lub sami próbują pisać lub recenzować teksty literackie. Zajęcia obejmują analizę i interpretację wybranych przez uczniów tekstów kultury powstałych po 1989 roku, także spoza kanonu szkolnego.

Zapewniamy indywidualizację zajęć, swobodny wybór tekstów, tematów czy problemów, a także uzgodnienie ich z podstawą programową, wymaganiami maturalnymi czy konkursowymi.

Organizowane przez muzeum warsztaty odbywają się w Radomiu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w każdy poniedziałek w godz. 14.30-16.00. Prowadzi je dr Anna Spólna, specjalista ds. edukacji i nauki w Muzeum Witolda Gombrowicza, literaturoznawca, krytyk literacki, nauczyciel akademicki (Katedra Filologii Polskiej WFP UTH w Radomiu). Anna Spólna zajmuje się przede wszystkim literaturę współczesną, w tym najnowszą. Jest autorką i współredaktorką książek z tego zakresu, ma w dorobku kilkadziesiąt artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Z kolei w Muzeum Witolda Gombrowicza proponujemy zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Ja, Gombrowicz” z możliwością wzbogacenia komentarza o treści aktualnie omawiane przez uczniów. Ponadto zachęcamy do udziału w muzealnych zajęciach dydaktycznych. Mamy nadzieję, że wśród sześciu tematów do wyboru znajdą się takie, które wzbogacą szkolne lekcje języka polskiego, historii czy wiedzy o kulturze. Tematy zajęć dydaktycznych (do wyboru):

  1. O „pierwszorzędnym pisarzu drugorzędnym”. Gombrowiczowska krytyka pisarstwa historycznego Sienkiewicza.
  2. Stylizacja językowa: jej odmiany i funkcje. PamiętnikiCh. Paska, Pan Tadeusz A. Mickiewicza, Trans-Atlantyk W. Gombrowicza.
  3. Zmagania z formą. Ferdydurke jako powieść nowoczesna.
  4. Gombrowicz, Schulz, Witkiewicz. Groteska i eksperyment w dwudziestoleciu międzywojennym.
  5. Ekspresja osobowości czy kreacja? Dziennik Gombrowicza jako przykład gry z gatunkiem literackim.
  6. Gombrowicz na scenie i ekranie. Omówienie adaptacji wybranych tekstów pisarza.

Czas trwania zajęć – 45 minut.                  

Szczegóły dotyczące naszej oferty znajdą Państwo na stronie www.muzeumgombrowicza.pl w zakładce „Dla belfra”.
Wstęp indywidualny do muzeum jest bezpłatny, grupowy: 3 zł/ osoba. Koszt wykładu dla grupy to 30 zł.

[fot. Maciek Bociański / ML]


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP