NOSFERATU, symfonia grozy (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens)
Reżyseria: Friedrich Wilhelm Murnau
Scenariusz: Henryk Galeen
Operator: Fritz Arno Wagner
Kraj: Niemcy
Rok: 1922
Czas: 94 minuty
Obsada: Max Schreck, Aleksander Granach, Gustav von Wangenheim, Greta Schroeder
Gatunek: horror
PROJEKCJA:
4 października (czwartek) 2012 r., godz: 19:00
Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie
Swobodna adaptacja powieści Brama Stokera Dracula, której akcja osadzona została w Lubece, w 1838 roku. Jeden z pierwszych horrorów w historii kina, ukazujący nieskrępowaną wyobraźnię niemieckiego ekspresjonizmu, o wybitnych walorach wizualnych i psychologicznych. Kopia pieczołowicie odrestaurowana cyfrowo z oryginalną muzyką i dominantami barwnymi (wiraż) poszczególnych sekwencji.
Za kanwę filmu posłużyła nieco zmodyfikowana (ze względu na problemy z prawami autorskimi) fabuła Draculi Brama Stokera. Rolę tytułowego Nosferatu odtwarzał Max Schreck. Zrobił to na tyle sugestywnie, że w Niemczech jego nazwisko stało się synonimem zła. Legenda głosi, że część publiczności była przekonana, iż jest prawdziwym wampirem.
Florence Stoker, wdowa po Bramie Stokerze, wytoczyła Murnauowi proces o nielegalne wykorzystanie powieści jej męża. Proces ten wygrała, a Murnau musiał zapłacić odszkodowanie i zniszczyć wszystkie kopie filmu. Film przetrwał tylko dlatego, że zachowało się kilka kopii, prawdopodobnie pochodzących z nielegalnych źródeł lub z innych krajów, w których film był wyświetlany. Obecnie film jest własnością publiczną.
Max Schreck – właśc. Maximilian von Schreck (ur. 6 września 1879 w Berlinie, zm. 19 lutego 1936 w Monachium) – niemiecki aktor teatralny i filmowy. Do historii kina przeszła jego kreacja hrabiego Orloka w Nosferatu – Eine Symphonie des Grauens. Obok Beli Lugosi i Christophera Lee jest wymieniany, jako jeden z najważniejszych odtwórców ról Drakuli i wampira.
Greta Schröder (ur. 7 września 1891, zm. 13 kwietnia 1967) – niemiecka aktorka filmowa. Najbardziej znana z roli żony Thomasa Huttera i ofiary hrabiego Orloka w filmie Nosferatu. Po nieudanym małżeństwie z aktorem Ernstem Matray’em wyszła za mąż za reżysera Paula Wegenera. Grała epizodyczne role w filmach do lat 50-tych. Grała epizodyczne role.
Friedrich Wilhelm Murnau właśc. Friedrich Wilhelm Plumpe (ur. 28 grudnia 1888 w Bielefeld, zm. 11 marca 1931 w Santa Barbara w Kalifornii) Uchodzi za jednego z najważniejszych reżyserów filmu niemego w Niemczech. Jako pierwszy zrezygnował ze statycznej kamery i wprowadził w 1924 ruchomą, co było przełomowym momentem w historii kina. Jego pomysłem było również wprowadzenie efektu zoomu do filmu. Studiował filologię i historię sztuki w Berlinie i Heidelbergu. Pracę filmowca rozpoczął w 1919 roku. Dzięki sukcesom w Niemczech zaczął reżyserować w Hollywood. Jego pierwszy amerykański film Wschód słońca (1927) zdobył trzy Oscary. Zginął w wypadku samochodowym.
• Pełny repertuar Kina Drohobycz: muzeumliteratury.pl/kino