W niedzielę 9 lutego we Wsoli promocja kolejnej książki wydanej przez Muzeum Witolda Gombrowicza. Swoje „wiersze zaangażowane i nie” z tomu „Abdykacja” Radosław Wiśniewski będzie czytał, akompaniując sobie na … gitarze elektrycznej. Po poetyckim recitalu rozmowa, którą poprowadzi Jarosław Klejnocki, poeta, krytyk i dyrektor Muzeum Literatury, opiekun serii „bibuła literacka”, w której ukazała się książka Wiśniewskiego.
„Abdykacja” to czwarty tom wierszy Radosława Wiśniewskiego, który urodził się w 1974 roku w Warszawie, jest absolwentem krakowskiego UJ, duchowo związany jest z Brzegiem, mieszka zaś i pracuje we Wrocławiu. Wiśniewski jest stałym współpracownikiem miesięcznika „Odra”, współzałożycielem i prezesem K.I.T. „Stowarzyszenia Żywych Poetów”, redaktorem naczelnym pisma literackiego „Red.”.
Opinie o wierszach z „Abdykacji”:
Jerzy Sosnowski:
Pisać w naszej beztroskiej epoce wiersze, w których pobrzmiewają wszystkie wojny świata? Ale granica – między Tybetem, Pearl Harbour, Westerplatte, Somalią, a tobą dzisiejszym – jest gorzej strzeżona, niż ci się zdaje. Radosław Wiśniewski uprawia na niej kontrabandę, przenosi skrawki rzeczywistości z jednej strony na drugą. Mówi o ludziach z daleka i o nas – bez różnicy. Bez obojętności .
Andrzej Franaszek:
Autor „Abdykacji” zapisuje wiersze gęstym, organicznym ściegiem, nieco tak, jak w swych wczesnych, broczących ludzką krwią wierszach postępowali Stanisław Barańczak czy Ryszard Krynicki. Obrazy, myśli, słowa są ciasno splecione, łączą się żyły dłoni i siatka rzek, łańcuch nukleotydów i pasmo libańskich gór, lotniskowiec krąży wśród wód podziemnych, tętnice wypełniają się śrutem i żwirem.
Czytając wiersze Radosława Wiśniewskiego, trzymamy w rękach nasze życie jak „oksydowany orzech”, zimny, a pełen rodzącego się ciepła granat, gdy zawleczka już „wyrzucona za burtę”…
To będzie wieczór mocnych przeżyć. Zapraszamy, początek koncertu-spotkania o 17.00.
Dojazd z Radomia do Wsoli BEZPŁATNY! Zbiórka o godz. 16.20 na przystanku przy ul. Chrobrego (centrum Vis a Vis).