„Między wierszami”: spotkanie z Ewą Lipską! – już dziś!
Oddział: , Dodano: 19 listopada 2011

Muzeum Literatury, Narodowe Centrum Kultury oraz Staromiejski Dom Kultury zapraszają na spotkanie z Ewą Lipską, które zainauguruje cykl spotkań „Między wierszami”.

12 grudnia (poniedziałek) godz. 18.00
Spotkanie z Ewą Lipską
Prowadzi: Bronisław Maj

Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20

Wstęp wolny!

Wybierasz się? – wydarzenie na Facebooku – dołącz

„Między wierszami” to nowy cykl spotkań ze współczesnymi poetami, współorganizowany przez Muzeum Literatury, Narodowe Centrum Kultury i Staromiejski Dom Kultury w Warszawie. Regularne comiesięczne spotkania umożliwią pokazanie plejady polskich autorów i ich poetyk.

Spotkanie na żywo z postaciami, których wiersze zna się z podręczników literatury, może stać się niezwykłą przygodą i wyzwaniem. Przygodą, gdyż dzięki osobistemu zetknięciu z autorem wiersze przestają być bezcielesnymi bytami krążącymi w papierowym świecie literatury, a stają się ciałami i żywotami rzeczywistych ludzi, którzy je napisali. Wyzwaniem, gdyż otwarty charakter spotkania i czas zarezerwowany na głosy publiczności, daje szanse uczestnikom na zapytanie o rzeczy, których być może nie opisano jeszcze w biografiach i książkach krytycznoliterackich.

W trakcie kolejnych spotkań Bronisław Maj będzie pytał zaproszonych autorów o to, kim jest człowiek piszący wiersze, co się dzieje „między wierszami” i czy forma, jaką jest wiersz, jest wciąż nośna i warta uwagi. Będziemy rozważać, czy czytać, co czytać i dokąd prowadzi nas czytanie, w szczególności czytanie wierszy. Parafrazując Różewicza – można czytać wiersze, można też robić wiele innych rzeczy. Biorąc udział w cyklu „Między wierszami” decydujemy się na przygodę czytania i słuchania poetyckich tekstów.

Cykl rozpocznie spotkanie z Ewą Lipską, jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich poetek. Bronisław Maj przedstawi nam tę niezwykłą postać, opowie o wspólnym uczestnictwie w spotkaniach „NaGłosu”, zastanowi się wraz z poetką co pozostało z tej tradycji i czy istnieją we współczesnym życiu literackim formy, które nawiązują do „pisma mówionego”. Ewa Lipska odczyta swoje teksty, zarówno klasyczne, jak i najnowsze. Spotkanie zakończy prezentacja młodego autora „Poczty Literackiej” prowadzonej przez Staromiejski Dom Kultury, wybranego przez Ewę Lipską. Na końcu znajdzie się również czas na pytania publiczności do poetki.

Ewa Lipska – poetka, urodzona w roku 1945 w Krakowie. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1970 do 1980 redaktor Wydawnictwa Literackiego. Należy do polskiego i austriackiego PEN-Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Laureatka wielu nagród literackich. Do tej pory ukazało się około 40 obcojęzycznych wyborów jej wierszy.

Bronisław Maj – poeta, redaktor, wykładowca Instytutu Filologii Polskiej UJ oraz Studium Literacko-Artystycznego w Krakowie. Autor książki o Tadeuszu Gajcym. Laureat kilku prestiżowych nagród, między innymi Fundacji Kościelskich.

[Fot. Danuta Węgiel]