Michał Friedrich i „Barok w poezji Jerzego Harasymowicza”
Oddział: , Dodano: 11 maja 2017

Miło nam poinformować o najnowszej książce dr Michała Friedricha, która ukazała się nakładem Sekcji Wydawniczej Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

„Barok w poezji Jerzego Harasymowicza. Interpretacje, konteksty, powinowactwa” stanowi próbę zbadania zjawiska barokowości wierszy Jerzego Harasymowicza pomieszczonych w tomach Barokowe czasy (1975), Polowanie z sokołem (1977), Cudnów (1979), postrzeganych jako przykłady artystycznej stylizacji, a także wielu dzieł poety, w których na różne sposoby dochodzi do głosu tradycja polskiego i europejskiego baroku (zarówno na płaszczyźnie poetyki jak i topiki i charakterystycznej dla epoki aksjologii). (…)

Poza trzema „barokowymi” (osadzonymi w kontekście historii – historii literatury – kultury doby baroku) książkami poetyckimi, przedmiotem pierwszego rozdziału są również teksty Harasymowicza, w których brak jednoznacznego związku z problematyką baroku jako takiego, dające się jednak interpretować w perspektywie barokowej wyobrażeniowości, hiperbolizacji, wreszcie: specyficznej skłonności ku metafizyce.

/Ze wstępu/

O książce mówi dr Michał Friedrich:

„Barok w poezji Jerzego Harasymowicza. Interpretacje, konteksty, powinowactwa” w Księgarni Polon – zobacz

Dr Michał Friedrich, kierownik Działu Naukowo-Oświatowego Muzeum Literatury, pracownik Wydziału Polonistyki UW, wieloletni nauczyciel warszawskich liceów. Autor książki Barok w poezji Jerzego Harasymowicza. Interpretacje, konteksty, powinowactwa (2016), współautor tomu Miłosz w szkole. Szkice interpretacyjne (2013). Publikował m. in. w „Przeglądzie Powszechnym”, „Przeglądzie Humanistycznym”, „Polonistyce”, „Kwartalniku Edukacyjnym”, „Meritum”.