Media ogólnopolskie informują o zakupie listów Gombrowicza
Oddział: , Dodano: 3 grudnia 2011

W ekspresowym skrócie, jak na „Teleexpress” przystało TVP poinformowała o zakupie listów Gombrowicza. Materiał był emitowany we wtorek, 6 grudnia – link.

Nieco dłuższą informację można obejrzeć w Kurierze Warszawy i Mazowsza z 5 grudnia – link.

Relacja radiowa pojawiła się także w serwisie informacyjnym Trójki w niedzielę, 4 grudnia, o godz. 22

Posłuchaj:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Poza tym o historycznej transakcji pisały m.in. ogólnopolskie portale:
Wprost.pl, dziennikpolski24.pl, o.pl, Onet.pl, instytutksiazki.pl, wp.pl/kultura, e-teatr.pl, rmf24.pl.

Zakup 53 listów Witolda Gombrowicza udało się szczęśliwie zakończyć po trwających ponad rok negocjacjach z właścicielem i adresatem korespondencji – Juanem Carlosem Gómezem.

J.C. Gómez to jeden z najbliższych przyjaciół polskiego pisarza, Henryk Bereza nazwał go nawet „duchowym spadkobiercą Gombrowicza”, a Gombrowicz „wiernym Gomą”.

Negocjacje z J.C. Gómezem, które prowadził kierownik wsolskiego muzeum Tomasz Tyczyński, były dramatyczne. Trwały ponad rok. – I wcale nie chodziło o cenę, choć udało się ją nieco zracjonalizować – opowiada T. Tyczyński. – Miałem wrażenie, że pan Gómez jest bardzo przywiązany do tych listów i dlatego negocjacje się przeciągają. Nasza korespondencja pełna była literackich gier i nagłych zwrotów akcji; dwukrotnie wydawało się, że negocjacje zostaną zerwane – dodaje Tyczyński.

Listy kosztowały ostatecznie 10 000 dolarów. Zakup był możliwy dzięki wsparciu firm:
Południowo-Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Jedlińsku, Mazowiecka Spółka Gazownictwa, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Krzyżanowscy Sp. z o.o, Wodociągi Miejskie w Radomiu, Piekarnia Fogiel&Fogiel, Centrum Radom, Zakład Masarski „Krawczyk”, Sita Radom Sp. z o.o., Radmot, Zakłady Chemiczne Bochem Sp. z o.o.

Listy są już w Polsce. Aby mogły być udostępnione, muszą przejść niezbędne prace konserwacyjne.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP