Muzeum Andrzeja Struga zaprasza we wtorek 27 marca o godz. 18.30 na wykład prof. Agnieszki Cieślikowej „Lotniczki”.
W 1832 r. Warszawa podziwiała sławną „żeglarkę napowietrzną”, pannę Elizę Garnerin, która na oczach licznie zgromadzonej publiczności wzleciała balonem, a następnie opuściła się z niego na spadochronie. Lądowanie panny Elizy przebiegło jednak nieszczęśliwie na gałęziach drzew przed siedzibą Dyrekcyi Dróg i Mostów. Wypadek panny Elizy Garnerin nie zniechęcił jednak innych śmiałych niewiast do żeglugi powietrznej.
W dwudziestym już wieku, gdy lotnictwo silnikowe przeżywało swe pionierskie lata, romantyczny zew przestrzeni i sportowe wyzwanie przyciągały panie z wielką siłą. W 1911 r. w warszawskiej Awiacie brała lekcje pilotażu znana aktorka Mary Mrozińska. W latach międzywojennych w polskich aeroklubach dziewczęta – wśród nich i córka marszałka Piłsudskiego – szkoliły się w pilotażu, a znacznie liczniejsze – wstępowały do Ligi Obrony Powietrznej Państwa.
Poważne dziennikarki pisały o wyczynach polskich pilotek i szybowniczek, a inspiracja lotnictwem służyła piórom pisarek i poetek… Do legendy przeszli bez wątpienia wybitni lotnicy dwudziestolecia – Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. Czas może zatem przypomnieć lotniczki.
Wykład „Lotniczki”
27 marca (wtorek) godz. 18.30
Muzeum Andrzeja Struga
Al. Niepodległości 210 m. 10 A
Warszawa
Wstęp wolny. Zapraszamy.