Mickiewicz żywy. Jarosław Mikołajewski
Jarosław Mikołajewski opowiada o wątkach, które inspirują go do dialogu z Adamem Mickiewiczem jako poetą i człowiekiem współczesnym.
Adam Mickiewicz w Paryżu
Maria Śledzianowska przedstawi wybrane fakty z działalności i życia Adama Mickiewicza we Francji. Autorka zachęci słuchaczy do wyruszenia na tropy zagadek ukrytych zarówno w losach, jak i w samej twórczości poety. Lekcja, przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych i licealnych, publikowana jest w wersji audio, z fotografiami.
Kustosz Piotr Prasuła opowiada o Adamie Mickiewiczu jako arcydzielnym bajkopisarzu.
Napisz scenariusz lub dramat w oparciu o biografię Mickiewicza
Jarosław Mikołajewski proponuje napisanie scenariusza albo dramatu z wykorzystaniem niektórych wątków biografii poety. A oto jego zaproszenie do podjęcia tej zabawy, tego wyzwania.
„Pan Tadeusz – o pisaniu epopei”. Jan Barański
W trzeciej lekcji o „Panu Tadeuszu” Jan Barański prezentuje szczegółowy proces pisania epopei od lutego 1832 do lutego 1834, opierając się na kalendarium życiowym Poety oraz zachowanej korespondencji z przyjaciółmi.
Na końcu lekcji umieszczone zostały pytania sprawdzające i jedno zadanie do samodzielnego zgłębienia prezentowanych treści.
„Pan Tadeusz – sztuka pisania”. Jan Barański
W drugim nagraniu Jan Barański opowiada o procesie powstawania epopei. Prześledzimy losy Wieszcza od wyjazdu z Rzymu w 1830 roku, poprzez pobyt w Wielkopolsce w 1831 i próbę przedostania się do Polski, aż do powrotu do Paryża w 1832 roku. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, w którym momencie Mickiewicz mógł wpaść na pomysł napisania „Pana Tadeusza”. Zaprezentujemy szczegółowy proces pisania „Pana Tadeusza” od lutego 1832 do lutego 1834, w oparciu o kalendarium życiowe Poety oraz o zachowaną korespondencję z przyjaciółmi.
Na końcu filmiku umieszczone zostały pytania sprawdzające i jedno zadanie do samodzielnego zgłębienia prezentowanych treści.
„Pan Tadeusz” – geneza. Jan Barański
Gawęda o historycznych ramach i genezie „Pana Tadeusza”. Zarys historyczny Rzeczpospolitej Obojga Narodów na przełomie XVIII i XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem rozbiorów, Powstania Listopadowego do Wielkiej Emigracji. Podstawowe terminy i postacie historyczne (Rzeczpospolita Obojga Narodów, Napoleon i sprawa polska, Kościuszko, generał Dąbrowski, rozbiory Polski…). Zarys biografii Adama Mickiewicza. „Epilog” z „Pana Tadeusza” – powody napisania utworu, które przytacza sam autor. Pytania sprawdzające i zadania do samodzielnego pogłębienia wiedzy
Kuferek Mickiewicza. Krótka gawęda o życiu i twórczości – Jarosław Mikołajewski
Książka „Kuferek Adama Mickiewicza” (Muchomor 2019) powstała z doświadczenia pracownika Muzeum Literatury, który na co dzień oprowadza grupy szkolne po stałej wystawie mickiewiczowskiej, i z potrzeby pokazania uczniom portretu poety – jego życia i twórczości. Przybliżenia jego postaci i poezji.
Jarosław Mikołajewski – w porozumieniu z wydawnictwem Muchomor, które zgodziło się na lekturę książki – czyta wybrane fragmenty prowadząc słuchaczy po życiu Mickiewicza, od narodzin do śmierci. Lekko podana opowieść biograficzna przetykana jest urywkami wierszy i znaczących listów.
Półgodzinna gawęda Mikołajewskiego ma dać odbiorcom bardzo wstępne pojęcie, ma też być zachętą do lektury Mickiewicza. Szczególnie przydatna może okazać się dla nauczycieli, którzy mogą zaprosić uczniów do jej obejrzenia i omówienia.
Na jej podstawie mogą np. zadać uczniom proponowaną przez autora pracę: stworzenie prostego, tytułowego kuferka (może to być koperta) i umieszczenie w nim ulubionych fragmentów poezji lub rysunków przedstawiających epizody biografii poety.
Książka „Kuferek Mickiewicza” została wydana nakładem Wydawnictwa Muchomor – więcej