Marek Bieńczyk, laureat Nagrody Literackiej Nike 2012, będzie gościem Muzeum Witolda Gombrowicza. Spotkanie we czwartek, 27 lutego, o godzinie 18. Punktem wyjścia do rozmowy z pisarzem będzie zbiór esejów Książka twarzy.
W tej nagrodzonej Nike książce Marek Bieńczyk w niezwykły i świetny literacko sposób udowadnia prawdę nie dla wszystkich dziś oczywistą: że „poza siecią też można mieć twarz”. Bieńczyk to humanista wszechstronny – pisarz, eseista, historyk literatury i tłumacz, jest specjalistą od melancholii (nie tylko romantycznej), ale także znawcą win i piłki nożnej.
Do Nike nominowany był czterokrotnie, między innymi za świetną powieść Tworki (1999). Pierwszą jego powieścią był Terminal (1994), jest też autorem kilku tomów eseistycznych (Szybko i szybciej – eseje o pośpiechu w kulturze, 1996; Czarny człowiek. Krasiński wobec śmierci, 1990; Melancholia. O tych co nigdy nie odnajdą straty, 2000; Oczy Dürera. O melancholii romantycznej, 2002; Przezroczystość, 2007; Książka twarzy, 2011) oraz przekładów m. in. utworów Milana Kundery, Emila Ciorana i Rolanda Barthes’a.
Marek Bieńczyk pisuje też świetne felietony literackie, które opublikował w zbiorach pod nieprzypadkowymi tytułami Kroniki wina i Nowe kroniki wina. Po prostu: erudyta, wybitny w każdej dziedzinie, za którą się zabierze.
Zapraszamy wszystkich chętnych do spotkania i rozmowy z naszym gościem, zapewniając jednocześnie, że pamiętamy, w jaki dzień wypada nasze spotkanie i jakie zwyczaje temu akurat czwartkowi towarzyszą.
Dojazd z Radomia do Wsoli BEZPŁATNY! Zbiórka o godz. 17.20 na pierwszym przystanku przy ul. Chrobrego (kier. oś. Michałów).