Jury konkursu „Pamiętnik z okresu dojrzewania” wybrało dziesięciu laureatów, którzy zostaną zaproszeni do Muzeum Witolda Gombrowicza i do Muzeum Literatury na trzydniowe warsztaty literackie (27,28 i 29 maja). Jury w składzie: przewodniczący Jarosław Klejnocki – dyrektor Muzeum Literatury oraz Dominika Świtkowska i Tomasz Tyczyński z Muzeum Witolda Gombrowicza najwyżej oceniło następujące prace (kolejność alfabetyczna):
• Paulina Bąk (Żywiec): „Jestem reportażem i próbuję”
• Katarzyna Bober (Krosno): „Pamiętnik z okresu dojrzewania”
• Martyna Brzezińska (Łódź): „(Im)presje z okresu dojrzewania”
• Katarzyna Janota (Katowice): „Pamiętnik z okresu dojrzewania”
• Tomasz Jativa (Warszawa): „Historiomachia”
• Dawid Kowalkowski (Kościan): bez tytułu
• Joanna Mazur (Warszawa): „Wczesne rozważania”
• Kamil Samołyk (Kraków): „Picie”
• Adam Śmigielski (Lubawa): „Dziennik z powstania łóżkowego”
• Aleksandra Winczura (Warszawa): „Zdążyć przed zachodem słońca” .
Na konkurs nadesłano 256 prac z całej Polski, także z małych ośrodków, nieakademickich. Autorów projektu „Nieakademicka Szkoła Twórczego Pisania” cieszy to szczególnie. Nie wiemy, czy potwierdziła się teza, iż w dobie Internetu i innych ułatwień technicznych dostęp do kultury wyrównuje się. Wiemy natomiast, że miedzy innymi i na ten temat będzie można podyskutować z prowadzącymi nasze warsztaty. Udział w roli prowadzących zajęcia (i dyskusję) potwierdzili już: Jerzy Sosnowski, Włodzimierz Kowalewski oraz Jarosław Lipszyc.
Żałujemy tylko, że nie możemy do Wsoli i Warszawy zaprosić wszystkich autorów wartościowych tekstów, a takich na nasz konkurs nadesłano bardzo dużo. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy. Z zakwalifikowanymi do udziału w warsztatach skontaktujemy się indywidualnie.
Informacje o projekcie „Nieakademicka Szkoła Twórczego Pisania”
Projekt realizowany jest w dwóch etapach: pierwszym było wyłonienie grupy lokalnych liderów kultury pochodzących z terenu gminy Jedlińsk, którzy zostali włączeni w organizację „Nieakademickiej Szkoły Twórczego Pisania” uczestniczyli w warsztatach z tworzenia videobloga i podstaw dziennikarstwa telewizyjnego. W trakcie warsztatów liderzy kultury nagrywali filmy dotyczące projektu i poznawali zasady ich montażu.
Drugi etap to właśnie poszukiwanie młodych talentów literackich poprzez ogólnopolski konkurs,
a także warsztaty literackie, w których uczestniczyć będą finaliści konkursu oraz lokalni liderzy kultury.
Całość działań w ramach projektu jest rejestrowana i publikowana w Internecie przez liderów projektu i TV Dami.
Projekt realizują: Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki”, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku.
Więcej o projekcie na stronie: http://www.razemdlaradomki.pl/nieakademicka_szkola-pl
[Na zdjęciu: Pokój, w którym Witold Gombrowicz mieszkał podczas pobytów we Wsoli. Tutaj najprawdopodobniej powstawał jego debiut literacki „Pamiętnik z okresu dojrzewania”. Fot. Anna Kowalska / ML]