„Klucze do Miłosza” – wykłady w Muzeum Literatury
Oddział: , Dodano: 7 lutego 2011

W roku Czesława Miłosza zapraszamy na wykłady, które – bez „taryfy ulgowej”, sumując blaski i cienie – przybliżą postać i dzieło naszego Noblisty, ułatwią samodzielną lekturę jego utworów i zrozumienie roli, jaką one odegrały nie tylko w naszym kraju. Zachęcamy do udziału uczniów ostatnich klas gimnazjum i szkół średnich, zwłaszcza z klas maturalnych (!), ale i każdego, kto pragnie pozyskać na swój użytek… „klucz do Miłosza”. Czy taki klucz istnieje? Mamy świadomość, że dzieło autora Trzech zim, Zniewolonego umysłu i Doliny Issy jest niezwykle zróżnicowane i obfite, zaskakuje bogactwem wątków, tematów, skrywa pułapki i wymaga namysłu. Jednak kusi, aby z nim się zmierzyć.

Proponowane tematy spotkań – wykładów:

1. Miłosz i Mickiewicz. Wyprawa w stronę romantyzmu.
2. Kłopoty z Miłoszem czyli blaski i cienie na drodze poety do Nobla.
3. Czesław Miłosz o sobie, własnym życiu i pisaniu.
4. „Czym jest poezja…” wiersze i traktaty poetyckie autora Ocalenia.
5. Miłosz na emigracji i…. Miłosz a emigracja.

Porady bibliograficzne, pytania uczestników – też bierzemy pod uwagę. Spotkania prowadzą pracownicy Działu Naukowo-Oświatowego (każde trwa ok. godziny), odbywają się one w dniach i godzinach otwarcia naszych wystaw w siedzibie Muzeum Literatury przy Rynku St. Miasta 20. Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie na numer 22 831-76-91 lub 22 831-40-61 w. 110. Koszt 5 zł. od słuchacza (bilet wstępu do Muzeum)

Patrz też – oferta edukacyjna Muzeum Literatury – zobacz

[fot. ze zbiorów Muzeum Literatury]