Józef Czapski „Wybrane strony. Z dzienników 1942-1991″ [wideo]

Do księgarń trafiła dwutomowa edycja dzienników Józefa Czapskiego pt. „Wybrane strony. Z dzienników 1942-1991″, przygotowana przez Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską, oddział Muzeum Literautry. Książka jest wyborem blisko 500 najciekawszych rysunkowo i graficznie stron z dzienników Józefa Czapskiego. Strony z dzienników zostały uporządkowane chronologicznie, od 1942 do 1991 roku, w oryginalnym formacie.

Czapski na kartach dzienników notuje szkice portretowe, pejzaże, martwe natury. A przede wszystkim, sceny z teatru życia codziennego. Rysuje wszędzie: w kawiarni, nad brzegiem morza, w metrze, u dentysty, nawet w kościele. W tych szybkich notatkach stara się uchwycić drobny i pozornie nieistotny fragment świata: zatrzymać jakiś odcień światła, gest czy zarys sylwetki. I, co najważniejsze, uchwycić go prawdziwie: dochowując wierności swojemu spojrzeniu.

Emilia Olechnowicz, edytor książki, o „Wybranych stronach. Z dzienników 1942-1991″ Józefa Czapskiego:

[materiał zrealizowali: Piotr Dymmel – kamera, Bartłomiej Kwasek – montaż]

„Nie chodzi o realizm czy antyrealizm, ale o prawdę”, pisał. W innym miejscu dopowiadał: „chodzi o widzenie, chodzi o niewymyślony wyraz niewymyślonych uczuć, ale wyraz ciemnego przeżycia”. Udany rysunek jest dla Czapskiego zatrzymanym spojrzeniem – chwilą, która zdoła się oprzeć działaniu czasu.

Wybrała i opracowała: Emilia Olechnowicz
Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską
2 tomy [t. 1: 320 stron + tom 2: 202 strony]
ISBN: 978-83-89378-48-7