Muzeum Literatury oraz portal kulturalno-naukowy „Niewinni Czarodzieje” zapraszają do udziału w „Jednowierszówce” – cyklu poetyckich spotkań, w czasie których, razem ze współczesnymi autorami i autorkami, rozmawiamy o ich jednym, wybranym wierszu. Jest to niepowtarzalna okazja by zapytać, „co poeta miał na myśli”.
Do udziału we wspólnej interpretacji utworu zapraszamy zarówno znanych autorów, jak i przedstawicieli najmłodszego pokolenia literatów. Naszym celem, oprócz popularyzacji poezji i jej twórców, jest lepsze zrozumienie współczesnych wierszy. Nie dzielimy Państwa na specjalistów i amatorów. Zachęcamy do aktywnego i bezkompromisowego udziału. Wierzymy, że każda interpretacja jest wartościowa, każdy głos jest ważny, każde pytanie jest zasadne.
17 marca (piątek) o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z Jakubem Kornhauserem. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.
• Wybierasz się na spotkanie? Wydarzenie na Facebooku – dołącz/zaproś znajomych
• Omawiany wiersz: „Złodzieje” – pobierz [PDF]
Organizatorzy zapewniają Państwu teksty analizowanych wierszy. Po spotkaniu zapraszamy na lampkę wina. Wstęp wolny.
Jakub Kornhauser – literaturoznawca, tłumacz, edytor, eseista, poeta. Zajmuje się teorią i historią ruchów awangardowych oraz poezją eksperymentalną. Adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej UJ, współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki UJ. Członek redakcji „Nowej Dekady Krakowskiej” oraz „Romanica Cracoviensia”. Redaktor serii „awangarda/rewizje” w Wydawnictwie UJ, ostatnio wydał książki Całkowita rewolucja. Status przedmiotów w poezji surrealizmu (2015) i Głuchy brudnopis. Antologia manifestów awangard Europy Środkowej (2014). Tłumaczył na polski rumuńskich, belgijskich i serbskich awangardzistów, m.in. Gellu Nauma, Gherasima Lucę, Paula Nougé. Autor trzech tomów poezji, za „Drożdżownię” (2015) uhonorowany Nagrodą Poetycką im. Wisławy Szymborskiej oraz nominowany do Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz”. Tłumaczony na ponad 10 języków.
Czym jest „Jednowierszówka”? Obejrzyj spot.