Muzeum Literatury oraz portal kulturalno-naukowy „Niewinni Czarodzieje” zapraszają do udziału w „Jednowierszówce” – cyklu poetyckich spotkań, w czasie których, razem ze współczesnymi autorami i autorkami, rozmawiamy o ich jednym, wybranym wierszu. Jest to niepowtarzalna okazja by zapytać, „co poeta miał na myśli”.
Do udziału we wspólnej interpretacji utworu zapraszamy zarówno znanych autorów, jak i przedstawicieli najmłodszego pokolenia literatów. Naszym celem, oprócz popularyzacji poezji i jej twórców, jest lepsze zrozumienie współczesnych wierszy. Nie dzielimy Państwa na specjalistów i amatorów. Zachęcamy do aktywnego i bezkompromisowego udziału. Wierzymy, że każda interpretacja jest wartościowa, każdy głos jest ważny, każde pytanie jest zasadne.
1 lutego (poniedziałek) o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z Edwardem Pasewiczem. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.
• Wybierasz się na spotkanie? Wydarzenie na Facebooku – dołącz/zaproś znajomych.
• Omawiany wiersz: „Mała droga” – pobierz [PDF]
Organizatorzy zapewniają Państwu teksty analizowanych wierszy. Po spotkaniu zapraszamy na lampkę wina. Wstęp wolny.
Edward Pasewicz (ur. 1971 w Kostrzynie nad Odrą). Polski poeta, pisarz, kompozytor i dramaturg. Debiutował w 2001 roku książką Dolna Wilda. W 2007 wydał swoją pierwszą powieść Śmierć w darkroomie. W 2004 roku otrzymał Medal Młodej Sztuki, trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia za książki Henry Berryman Pięśni (2007), Drobne! Drobne! (2009) i Pałacyk Bertolta Brechta (2012), w 2010 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2015 roku miał premierę tom poetycki Och, Mitochondria. Wiersze Pasewicza były tłumaczone m.in. na niemiecki, angielski, słoweński, serbski, bułgarski, czeski, hiszpański, kataloński, włoski. Poeta wchodzi w skład redakcji pisma mówionego Gadający Pies. Jest także stałym felietonistą Czasu Kultury i Chimery. Prezes zarządu Stowarzyszenia Queerowe Centrum Kultury (QCK). Od 2010 roku mieszka w Krakowie, gdzie szefuje Scenie21.
Czym jest „Jednowierszówka”? Obejrzyj spot.
Patronat medialny: Tekstualia