[…] Czyta się najlepiej, gdy się między wiersze wczytuje siebie, własną książkę. Tak czytaliśmy za dzieciństwa, dlatego potem te same książki, ongiś tak bogate i pełne miąższu – potem w dorosłym wieku są jak drzewa ogołocone z listowia – z naszych dopowiedzeń, którymi kitowaliśmy ich luki. Nie ma już nigdzie tych książek, które czytaliśmy w dzieciństwie, rozwiały się – zostały nagie szkielety.
Bruno Schulz, Do Romany Halpern, Drohobycz, 5 XII 1936
Zapraszamy do wspólnego głośnego czytania i poznawania twórczości Brunona Schulza w Muzeum Literatury na wystawie „Bruno Schulz. Rzeczywistość przesunięta”. Przez lekturę wielokrotną spróbujemy zbliżyć się do Autentyku, schulzowskiej Księgi, czarodziejskiego szpargału, noszącego w sobie olśnienia pierwszych dziecięcych lektur.
Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenia telefoniczne do Działu Naukowo-Oświatowego – telefon 22 831 76 91. O udziale w spotkaniach w zadecyduje kolejność zgłoszeń.
Podstawą uczestnictwa w zajęciach będzie wykupiony bilet wstępu do Muzeum.
Kolejne spotkanie odbędzie się w środę 31 października w godz. 16.00-18.00 w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.
Naszą lekturą będzie opowiadanie „Sierpień” ze zbioru „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza.
Sierpień [1]
1
W lipcu ojciec mój wyjeżdżał do wód i zostawiał mnie z matką i starszym bratem na pastwę białych od żaru i oszołamiających dni letnich. Wertowaliśmy, odurzeni światłem, w tej wielkiej księdze wakacji, której wszystkie karty pałały od blasku i miały na dnie słodki do omdlenia miąższ złotych gruszek.