23 kwietnia 2015 r. w czwartek o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie „Fraza w Warszawie, Warszawa we Frazie” – z redakcją i warszawskimi autorami czasopisma „Fraza”. Wieczór odbędzie się w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.
W spotkaniu wezmą udział m.in. Magdalena Rabizo-Birek, Anna Jamrozek-Sowa, Jan Wolski, Adam Bienias, Stanisław Dłuski, Janusz Pasterski i Zenon Ożóg.
Kwartalnik literacko-artystyczny „Fraza” ukazuje się od 1991 roku w Rzeszowie, zatem w roku 2016 będzie święcić swoje 25-lecie. Do tej pory ukazało się 86 numerów pisma, w którym publikowało wielu wybitnych polskich poetów, pisarzy i eseistów wszystkich czynnych dziś artystycznych pokoleń – od Wacława Iwaniuka, Tadeusza Różewicza i Julii Hartwig po Łukasza Jarosza, Jacka Dehnela i Janusza Radwańskiego.
„Fraza” poświęca dużo miejsca dawnej i nowej literaturze polskiej tworzonej poza krajem (także przez pisarzy polskiego pochodzenia tworzących w językach krajów osiedlenia), publikuje teksty poświęcone zagadnieniom kulturowego pogranicza, przedstawia wybitnych pisarzy i artystów związanych z Rzeszowem, Podkarpaciem oraz innymi małymi ojczyznami. Stale zamieszcza obszerne bloki przekładowe – regularnie poezji i prozy ukraińskiej, bułgarskiej, niemieckojęzycznej, ale także albańskiej, tureckiej, szwedzkiej, włoskiej, czeskiej, słowackiej, macedońskiej.
Pismo, które zaczynało swoją działalność jako młodoliterackie, od początku wiele miejsca poświęca pisarzom młodym i debiutującym. Od dziewięciu lat patronuje Ogólnopolskiemu Konkursowi Poetyckiemu im. Kazimierza Ratonia w Olkuszu. Przy piśmie działa seria Biblioteka „Frazy”, w której ukazało się blisko sto bibliofilskich książek: tomów poetyckich, prozy, przekładów, katalogów, esejów i publikacji naukowych (m.in. prace zbiorowe o twórczości Janusza Szubera, Olgi Tokarczuk i Jana Darowskiego).
Choć na łamach pisma gościło i stale gości wielu pisarzy i artystów z Warszawy, kwietniowe spotkanie w Muzeum Literatury jest pierwszą wizytą redaktorów „Frazy” w stolicy. W programie przewidziano: wspomnienia, anegdoty, prezentacje fragmentów utworów, nowych numerów i wydawnictw „Frazy” oraz liczne niespodzianki.
Serdecznie zapraszamy na nie miłośników literatury oraz autorów, sympatyków i przyjaciół pisma z Warszawy i jej okolic.