„Fotomania” – wirtualna wystawa starej fotografii
Oddział: , Dodano: 17 stycznia 2014

Stara fotografia to umowny termin, jakim określa się obiekty powstałe od czasu wynalezienia pierwszych technik fotograficznych w latach 30. XIX w. do wybuchu I wojny światowej. Muzeum Literatury posiada kolekcję ok. 3000 takich fotografii, będących bogatym materiałem ikonograficznym dla badaczy epoki, a przede wszystkim dla miłośników literatury. Na wystawie będzie można obejrzeć ponad 350 fotografii z naszych zbiorów, ułożonych w 9 rozdziałów, dotyczących różnych dziedzin życia. Wystawę otwiera galeria portretów literackich, ale zobaczymy na niej również artystów, aktorów i polityków.

Ciekawym dodatkiem jest swoisty XIX-wieczny żurnal, poprzedzony słownikiem mody. Poszczególne obiekty przedstawione zostały w formie miniatur. Po kliknięciu myszką na miniaturę otwiera się osobne okno, w którym widoczny jest obraz w powiększeniu. Nawigacja umożliwia dowolny sposób zwiedzania wystawy.

Zapraszamy: fotomania.muzeumliteratury.pl

Autorzy:
Grażyna Grochowiakowa – scenariusz, dobór ilustracji, koncepcja plastyczna
Jacek Łach – projekt graficzny plansz
PRO-LINK – projekt strony, programowanie
Współpraca:
Ewa Orlińska-Mianowska (Muzeum Narodowe w Warszawie) – konsultacja kostiumologiczna
Marek Maszczak (Muzeum Historii Fotografii w Krakowie) – opis sprzętu fotograficznego
Magdalena Iwińska – tekst angielski
Magdalena Durko-Stępień, Emilia Tomasik – wykonanie skanów
Anna Kowalska (Muzeum Literatury w Warszawie) – fotografie albumów
Wojciech Staszkiewicz (Muzeum Historii Fotografii w Krakowie) – fotografie sprzętu fotograficznego