„Formuły retoryczne” to nowy cykl spotkań z pisarzami, organizowany przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Do rozmowy zaprosiliśmy czołowych polskich prozaików różnych pokoleń. Punktem wyjścia comiesięcznych dyskusji będzie określona teza, którą nasi goście postarają się obronić.
W pierwszym z serii spotkań „Formuły retoryczne” weźmie udział Jerzy Sosnowski, który rozwinie następującą tezę:
„W OBRONIE METAFIZYKI: KSIĄŻKI NIE MUSZĄ MÓWIĆ O KWESTIACH SPOŁECZNYCH, ŻEBY BYĆ WAŻNE”
Spotkanie odbędzie się 18 kwietnia o godz. 18.00 (poniedziałek) w Muzeum Literatury na Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie. W rozmowie z gościem uczestniczyć będzie tzw. trybunał retoryczny, złożony z trójki młodych ludzi, który podejmie polemikę z autorem.
W trybunale retorycznym zasiądą: Krzysztof Grochowski, Karolina Szczypek oraz Justyna Szpanowska.
Wprowadzenie do wieczoru – Jarosław Klejnocki – dyrektor Muzeum Literatury, a strażnikiem czasu i moderatorem debaty będzie Nina Kodorska.
Dyskutować będziemy o roli literatury i jej kontekstach społecznych. Z pewnością padną pytania o wartości, które powinna ze sobą nieść oraz o oczekiwania, jakie mają wobec niej odbiorcy. Czy dobra książka musi koniecznie traktować o bieżących kwestiach społecznych i stanowić oręż w walce ideowej? Czy wartość literatury wynika z zawartej w niej krytyki różnych mechanizmów? A może o jej jakości przesądza coś zupełnie innego?
Zapraszamy 18 kwietnia do Muzeum Literatury na Rynek Starego Miasta 20. Będzie gorąco.
Wystąpienia, manifesty, dyskusje, przemowy, idee.
Słowa, które mają znaczenie – więcej
W organizacji spotkań uczestniczy zespół młodych ludzi, którzy wraz z Muzeum Literatury koordynują całoroczny cykl „Formuł retorycznych”.
Wybierasz się? – dołącz do wydarzenia na Facebooku – potwierdź udział