W sobotę 18 kwietnia 2015 r. o godzinie 12:00 odbędzie się czwarta ogólnopolska edycja Dnia Wolnej Sztuki. Galerie sztuki oraz muzea historyczne, archeologiczne i etnograficzne w całej Polsce zaprezentują publiczności pięć wybranych dzieł ze swoich kolekcji. Przez godzinę będziemy starali się Państwa przekonać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku specjalistycznej wiedzy.
W Muzeum Literatury zobaczymy następujące eksponaty:
1. Julius Albert Elsasser, Ruiny romantyczne, przed 1839, olej, płótno.
2. Walenty Wańkowicz, Adam Mickiewicz na Judahu skale, 1828, olej, płótno.
3. Wojciech Gerson, Balladyna, 1900, olej, płótno.
4. Oryginalny rękopis Grażyny Adama Mickiewicza, 1822 (w połączeniu z ekspozycyjną kopią).
5. Album fotograficzny Ludomiry Szumskiej (matki Marii Dąbrowskiej), zawierający fotografie rodzinne z przełomu XIX i XX wieku.
Zapraszamy serdecznie 18 kwietnia (sobota), godz. 12:00, Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie.
Przygotowaliśmy zwiastun filmowy akcji. Mówią: Zuzanna Stańska, pomysłodawczyni Dnia Wolnej Sztuki, oraz Elżbieta Szymańska z Działu Naukowo-Oświatowego Muzeum Literatury.
Według badań – goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, co powoduje zmęczenie i złość. Kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art – ruch Wolnej, a raczej – Powolnej Sztuki.
Więcej o Dniu Wolnej Sztuki na stronie: www.dzienwolnejsztuki.pl