Jak myśleć i pisać o współczesnej kulturze, żeby nie znudzić siebie i czytelników, zastanawiać się będą w Muzeum Witolda Gombrowicza Dorota Masłowska i Zofia Król. To kolejne spotkanie z cyklu „Pisarz i Krytyk” odbędzie się 11 marca.
W ramach cyklu z wybitnymi piszącymi literaturę rozmawiają wybitni piszący o literaturze. Pretekstem do spotkania z Dorotą Masłowską jest wydany niedawno zbiór jej felietonów zatytułowany „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu?”Zofia Król, filozofka, krytyczka literacka i redaktor naczelna pisma internetowego „Dwutygodnik.com”, w którym te felietony były publikowane, tak wprowadza w tematykę niedzielnego spotkania we Wsoli:
„Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu? Dorota Masłowska przyjmuje w ostatniej książce punkt widzenia wszechstronnej i szalonej badaczki: nurza się w odmętach kultury popularnej i wspina na wyżyny językowych subtelności. Głównym narzędziem analizy staje się czułość. Na spotkaniu będziemy rozmawiać o tym, jak myśleć i pisać o współczesnej kulturze, żeby nie znudzić siebie i czytelników, oraz dlaczego najlepszy badacz jest wszystkożerny.”
Dorota Masłowska zadebiutowała w 2002 głośną i kontrowersyjną powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. Za tę powieść pisarka otrzymała Paszport Polityki i nominację do Nagrody Nike. Nagrodę tę dostała w 2006 roku za kolejną powieść „Paw Królowej”. Masłowska napisała też dwa dramaty: „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” i „Między nami dobrze jest”, wielokrotnie wystawiane przez teatry polskie i zagraniczne. W 2014 roku ukazał się pierwszy album muzyczny pisarki zatytułowany „Społeczeństwo jest niemiłe”. Masłowska wydała również dwa zbiory felietonów: „Więcej niż możesz zjeść. Felietony parakulinarne” (2015) oraz „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu” (2017).
Zofia Król, krytyczka i historyczka literatury, doktor filozofii. Redaktorka naczelna magazynu o kulturze „dwutygodnik.com”. Współpracowała m.in. z „Zeszytami Literackimi”, Tygodnikiem Powszechnym”, „Gazetą Wyborczą” i „Kontekstami”. Jest jurorką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.
Zapraszamy do Muzeum Witolda Gombrowicza 11 marca o godz. 17.00. Wstęp wolny.
Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli. Zbiórka o godz. 16.20 na przystanku Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów). Powrót po spotkaniu, około godz. 18.30.