Antoni Kroh czyta fragment „Sklepu potrzeb kulturalnych…”
Oddział: , Dodano: 18 października 2013

„Sklep potrzeb kulturalnych po remoncie” to pokłon oddany kulturze podhalańskiej, wyznanie miłosne maskowane ironią i żartem. Próba oddania atmosfery Podhala lat 50., 60. i 70., całkowicie subiektywna, bez naukowego zadęcia. Po latach od pierwszego wydania „Sklep potrzeb kulturalnych…” przeszedł gruntowny remont i dziś Wydawnictwo MG oddaje go w ręce Czytelników w odnowionej postaci.

Antoni Kroh jest etnografem, ale sporo lat wcześniej – co nie tylko etnografom się przydarza – był małym chłopcem. Chłopiec urodził się wprawdzie w Warszawie, jednak przez pierwsze lata nauki mieszkał w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie chodził do miejscowej szkoły. Były to czasy Bieruta, w szkole panowała programowa nuda i szarzyzna. Ale dobrego pisarza poznaje się m.in. po tym, że nawet o szarzyźnie pisze kolorowo. Toteż książka roi się od uciesznych opowiastek i postaci podpatrzonych bystrym okiem dziecka. W miarę czytania anegdotki trochę rzedną i do głosu dochodzi etnograf, który podhalańskie tereny zna od dawna i dobrze. Wraz z ich historią prawdziwą i zmyśloną (…)

Wisława Szymborska

Antoni Kroh czytał fragmenty powieści podczas spotkania z czytelnikami, które odbyło się w Muzeum Literatury (16.10.2013 r).

Fot. Maciek Bociański / ML