Alfabet jogi. Ciało, kultura, literatura | grupa druga
Oddział: , Dodano: 2 lipca 2021

Cykl spotkań w ramach programu wydarzeń letnich Muzeum Literatury „Ogród przez lato” w ogrodzie Muzeum Władysława Broniewskiego.

Alfabet jogi. Ciało, kultura, literatura | grupa druga

Cykl ośmiu spotkań dedykowanych osobom rozpoczynającym swoją przygodę z praktyką jogi oraz zainteresowanych jej filozoficzno-kulturowym kontekstem.

Bibliografia:
– Jogasutry – najstarszy traktat klasycznej jogi indyjskiej napisany w formie 195 zwięzłych aforyzmów, którego autorstwo przypisuje się starożytnemu indyjskiemu mędrcowi Ryszi Patandżalemu
– „Joga światłem życia”, B.K.S. Iyengar
– „Psychologia Jogi. Wprowadzenie do Jogasutr Patandżalego”, Maciej Wielobób

Podczas zajęć postaramy się odpowiedzieć na pytanie czym jest współczesna joga i jak ją rozumieć oraz zajmiemy się praktyką asan (pozycji jogi).

Czas trwania jednego spotkania: 75 minut.

Zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu: w ogrodzie Muzeum Władysława Broniewskiego na warszawskim Mokotowie: ul. Jarosława Dąbrowskiego 51.

Zabierz ze sobą własną matę, wygodny strój do jogi oraz butelkę wody.

Na zajęcia obowiązują zapisy mailowe: zapisy@muzeumliteratury.pl, w temacie wiadomość prosimy wpisać: ALFABET JOGI. Liczba miejsc jest ograniczona.

Rezerwacja miejsca w grupie następuje po otrzymaniu odpowiedzi na maila – wysłanie wiadomości jest równoznaczne z wyrażeniem chęci uczestnictwa w całym cyklu spotkań (osiem zajęć).

Zajęcia są bezpłatne.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ:
13 lipca (wtorek), godz. 18:00
20 lipca (wtorek), godz. 18:00
27 lipca (wtorek), godz. 18:00
3 sierpnia (wtorek), godz. 18:00
10 sierpnia (wtorek), godz. 18:00
17 sierpnia (wtorek), godz. 18:00
24 sierpnia (wtorek), godz. 18:00
31 sierpnia (wtorek), godz. 18:00

Muzeum Władysława Broniewskiego, ul. Jarosława Dąbrowskiego 51 (obok metra Racławicka)

SZCZEGÓŁOWY OPIS:

13 lipca (wtorek), godz. 18:00
Skąd się wzięła joga jaką znamy dzisiaj?


Czy asany praktykowane w taki sposób jak współcześnie były elementem praktyki starożytnych joginów? Komu zawdzięczamy kształt jogi jaką znamy na zachodzie? Kim są Tirumalai Krishnamacharya i B.K.S Iyengar?

Podczas praktyki skupimy się na poszukiwaniu fundamentów czyli na wybranych pozycjach (asanach) stojących.

20 lipca (wtorek), godz. 18:00
Jogasutry Patandżalego – najważniejszy traktat klasycznej jogi indyjskiej.


Jogasutry to 195 zwięzłych aforyzmów opisujących nauczanie jogicznych praktyk prowadzących do oświecenia. Według indyjskiej tradycji autorem Jogasutr jest starożytny mędrzec Ryszi Patandżali. Porozmawiamy o ośmiu ścieżkach jogi oraz o tym, że joga to nie tylko asany, ale przede wszystkim ścieżka medytacji i samorozwoju. Podczas praktyki skupimy się na wybranych asanach stojących.27 lipca (wtorek), godz. 18:00
Asana – stabilność i równowagaDlaczego praktyka jogi rozpoczyna się od ciała? Czy asany to zwykłe ćwiczenia fizyczne? Jak rozumieć opis asany zawarty w Jogasutrach Patandżalego: „Asana to doskonała stabilność ciała, stałość inteligencji i łaskawość ducha”?

Podczas spotkania skupimy się na praktyce wybranych asan stojących w sekwencji.

3 sierpnia (wtorek), godz. 18:00
Prana – energia oddechu


Czym jest oddech w praktyce jogi, jak rozumieć termin „prana” i „pranajama” oraz dlaczego świadomość oddechu jest tak ważna w codziennym życiu.

Podczas praktyki asan skupimy się na obserwacji roli oddechu w pozycjach.

10 sierpnia (wtorek), godz. 18:00
Manas – umysł


Działanie umysłu i świadomości jest w Jogasutrach Patandżalego centralnym tematem filozofii i praktyki jogi. Druga sutra mówi: „Joga jest procesem zatrzymania poruszeń umysłu, które zakłócają świadomość”. Jaka jest jogiczna definicja umysłu i świadomości?

Podczas zajęć skupimy się na wpływie zmysłów na praktykę asan.

17 sierpnia (wtorek), godz. 18:00
Vijnana – intelekt


Czym jest inteligencja ciała według filozofii jogi? Jaka jest różnica pomiędzy praktyką asan jogi a ćwiczeniem jogi?

Podczas zajęć będziemy obserwować ograniczenia naszego ciała.

24 sierpnia (wtorek), godz. 18:00
Dhyana – medytacjaJaka jest jogiczna definicja medytacji?


Czy można medytować w ruchu? Czy do medytacji potrzeba specjalnych warunków? Podczas zajęć skupimy się na wybranych pozycjach siedzących i relaksujących oraz poszukamy spokoju w asanach.31 sierpnia (wtorek), godz. 18:00Ostatnie spotkanie w całości poświęcimy praktyce sekwencji asan.


PROWADZENIE:
Sandra Włodarczyk – ukończyłam kurs nauczycielski metodą jogi B.K.S. Iyengara, regularnie uczestniczę w warsztatach i praktykuję z doświadczonymi nauczycielami. Praktyka jogi dała mi świadomość ciała i oddechu, a dzięki temu pomogła mi własne miejsce w rzeczywistości. Oprócz jogi interesują mnie różne praktyki ruchu i świadomej pracy z ciałem (movement, ruch intuicyjny, kontakt improwizacja, terapia ruchem, praktyki oddechowe). Rozpoczęłam kurs technik terapii tańcem i ruchem w Ośrodku Terapii Tańcem i Ruchem Iba


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP