Cykl spotkań w ramach programu wydarzeń letnich Muzeum Literatury „Ogród przez lato” w ogrodzie Muzeum Władysława Broniewskiego.
Alfabet jogi. Ciało, kultura, literatura to cykl ośmiu spotkań dedykowanych osobom rozpoczynającym swoją przygodę z praktyką jogi oraz zainteresowanych jej filozoficzno-kulturowym kontekstem.
Podczas zajęć porozmawiamy o Jogasutrach – najstarszym traktacie klasycznej jogi indyjskiej i jego wpływie na współczesną jogę oraz zajmiemy się praktyką asan (pozycji jogi).
Czas trwania jednego spotkania: 75 minut.
Zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu: w ogrodzie Muzeum Władysława Broniewskiego na warszawskim Mokotowie.Zabierz ze sobą własną matę, wygodny strój do jogi oraz butelkę wody.
Na zajęcia obowiązują zapisy mailowe: zapisy@muzeumliteratury.pl, w temacie wiadomość prosimy wpisać: ALFABET JOGI. Liczba miejsc jest ograniczona.
Rezerwacja miejsca w grupie następuje po otrzymaniu odpowiedzi na maila – wysłanie wiadomości jest równoznaczne z wyrażeniem chęci uczestnictwa w całym cyklu spotkań (osiem zajęć).
Zajęcia są bezpłatne.
HARMONOGRAM SPOTKAŃ:
17 czerwca (czwartek), godz. 19:00
23 czerwca (środa), godz. 18:00
30 czerwca (środa), godz. 18:00
7 lipca (środa), godz. 18:00
14 lipca (środa), godz. 18:00
21 lipca (środa), godz. 18:00
28 lipca (środa), godz. 18:00
4 sierpnia (środa), godz. 18:00
Muzeum Władysława Broniewskiego, ul. Jarosława Dąbrowskiego 51 (obok metra Racławicka)
SZCZEGÓŁOWY OPIS :
17 czerwca (czwartek), godz.19.00
„Pranawa czyli mantra Om”
Skąd się wzięła mantra Om? Dlaczego jest “najważniejszą z mantr w wielu ścieżkach wedyjskich, buddyjskich, dżinnijskich i u Sikhów, jak również stanowi podstawę wielu innych mantr”? Żeby poczuć oddziaływanie dźwięku Om trzeba go zaintonować, poczuć jego wibrację. Podczas naszego pierwszego spotkania zaśpiewamy ją wielokrotnie.W trakcie praktyki zapoznamy się z wybranymi asanami stojącymi.
23 czerwca (środa), godz.18.00
“Inwokacja do Patandżalego”
Kim był Patandżali i co oznaczają słowa inwokacji poświęconej temu starożytnemu mędrcowi? Warto rozszyfrować tajemnicę sanskryckiego tekstu, aby lepiej zrozumieć podstawy filozoficzne jogi.W trakcie praktyki rozwiniemy temat asan stojących.
30 czerwca (środa), godz.18.00
“Jogasutry – ogromna siła w prostocie”
Jogasutry autorstwa Patandżalego to najstarszy traktat klasycznej jogi spisany w formie 195 zwięzłych aforyzmów. Jaka jest ich historia i jakie mają znacznie dla osób praktykujących jogę? Porozmawiamy o tym na podstawie książki „Światło Jogasutr Patandżalego” Konrada KocotaW trakcie praktyki poczujemy jak działają asany praktykowane w sekwencji.
7 lipca (środa), godz.18.00
“Sutry: 1.1 Atha Yoganusasanam oraz 1.2 Yogas cittavrittinirodhah”
Dwa, wydawałoby się, proste stwierdzenia “Oto zaczyna się nauczanie jogi” oraz “Joga to zatrzymanie poruszeń umysłu”. Zastanowimy się nad głębszym znaczeniem tych zdań oraz poszukamy odpowiedzi na pytanie czy każdy, kto praktykuje jogę musi rozumieć Jogasutry.Na macie skupimy się na praktyce, która “zatrzymuje poruszenia umysłu”.14 lipca (środa), godz. 18.00“Sutra 1.5 Vrttayah pancatayyah klistaklistah czyli “Jest pięć rodzajów poruszeń umysłu, które mogą być uciążliwe lub nieuciążliwe”. Czym w tradycji jogi są poruszenia umysłu?W czasie praktyki zapoznamy się z naszymi ograniczeniami.
21 lipca (środa), godz.18.00“
Sutra 2.3 Avidyaasmitaragadvesabhinivesah klesah” czyli “Brak świadomości (awidja), egoizm (asmita), przywiązanie (raga), awersja (dvesa) i lęk przed śmiercią (abhinivesa) to uciążliwości”. Według joginów praktyki jogi pomagają pomóc zmierzyć się z przeszkodami, które stoją przed każdym z nas. W jaki sposób?W trakcie praktyki zapoznamy się z kilkoma technikami koncentracji.
28 lipca (środa), godz.18.00
“I co dalej?”
Sutry 1.12: Abhyasavairagyabhyam tannirodhah oraz 1.13: tatra sthitau yatno‘bhyasah” czyli “Poprzez praktykę (abhjasa) i nieprzywiązanie (vairagja) poruszenia umysłu mogą zostać zatrzymane” oraz “Praktyka (abhjasa) jest nieprzerwanym wysiłkiem w celu osiągnięcia stanu spokoju umysłu (zatrzymania poruszeń umysłu)”.W trakcie praktyki sprawdzimy czy wysiłek może dać nam radość i spokój.04 sierpnia (środa) godz.18.00
“Joga ośmioczłonowa”Sutry 2.28: Yoganganusthanad asuddhiksaye jnanadiptira vivekakhyateh oraz 2.29: Yamaniyamasanapra nayamapratyaharadharanadhyanasamadhayo’ stavangani” czyli „Poprzez praktykę różnych członów jogi, gdy nieczystości zanikną, rodzi się światło poznania”Co składa się na osiem członów jogi i czy można praktykować wszystkie równocześnie?Praktyka asan przygotuje nas do ćwiczenia się w kontroli oddechu czyli pranajamie.
PROWADZENIE: Magda Tatarek, TATA YOGA – ukończyła kurs nauczycielski metodą jogi B.K.S Iyengara, jest członkiem Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce, uczestniczyła w warsztatach i konwencjach jogi prowadzonych przez wybitnych nauczycieli. Cały czas praktykuje pod okiem doświadczonych joginów, aby móc jak najlepiej prowadzić swoich uczniów.
Udział w warsztatach jest równoznaczny z akceptacją regulaminu wydarzeń w ramach programu „Ruch w Ogrodzie przez lato”: https://tiny.pl/rzvq4